Zencefil bitkisi

Kategori - Şifalı bitkiler ( şifalı bitkiler faydaları, keten tohumu, çörek otu zencefil, şifalı meyveler )


Anavatanı Hindistan ve Malezya olan bir bitkidir. Baharat olarak kullanılır.

zencefil

Zencefilin faydaları : Zencefil sıcaktır. Soğuk mideye iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. Karnı yavaş yavaş yumuşatır. Gözlere karanlık getiren her hastalığa şifalıdır. Sıtmayı gidermek için yapılan ilaca zencefil karıştırmak iyi ve faydalıdır.

Zencefili bal suyuyla kaynatıp içmek yelden meydana gelen mide de ve bağırsak ağrılarını giderir. İçi soğuklanmış kimselere huhusiyle rahmi soğuklanmış kadınlara zencefil gayet faydalıdır. Bu hastalıklara şeker ile terbiye olunmuş taze zencefil pek faydalıdır. Zira ısıtır, Tıkanıkları açar. Hayzı getirir.

Bir kimsenin yemeğe iştihası olmasa zencefil ile akbiberi birlikte alıp sirkede ayva uşuresi ve şeker ile macun gibi oluncaya kadar kaynatıp sabahları ve akşamları bir miktar yese iştahlarını açar. Zencefil keten ile sarıp ve suda ıslatıp külde piştikten sonra ufak ufak kesip bir miktar tuz ile karıştırarak yatılacağı vakit bir miktar yemek hazmı kavi eder. Diş ağrısı için zencefili kesip sirkede kaynatarak suyunu sıcakleyin ağrıyan diş üzerinde ağızda tutmalı ve diş ağrısını giderir.

Zencefilin kuvveti ekseri halde biberin kuvvetine denktir. Aralarında şu fark vardır. Biberin harareti çabuk olduğu ibi son bulması da çabuk olur. Zencefilin harareti geç olur ve çok zamana kadar sabittir.


Yorumlar

2mccoy35 - 2010-04-22 03:58:24
zencefil eskilerin söylediği çok faydalı bir bitki

2exclion - 2010-04-23 11:18:11
aslında hastalık vb. durumlar önce doktor daha sonra bu tip bitkilere başvurmak daha dogru bir davranış olur.


Benzer Yazılar

Alıç bitkisi
Arpa bitkisi
Günlük bitkisi
Hanım eli bitkisi
Hardal bitkisi
Hatmi bitkisi
Havuç bitkisi
Hıyar bitkisi

Rastgele Yazılar

Çörek otu
Kekik bitkisi
Kadınlarda dış üreme organları
C vitamini
Su ve beslenme
Ayva
Lavanta çiçeği
Kornea nakli
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.