Şalgam

Kategori - Şifalı bitkiler ( şifalı bitkiler faydaları, keten tohumu, çörek otu zencefil, şifalı meyveler )


Turpgiller ailesinden, toprak altında şişkin bir yumru yapan, iki yıllık bir bitkidir. Şalgam serin yerlerden hoşlanır. Böyle yerlerde toprağın nemi daha çok şalgama gider. Yaprağına az gider. Fakat havası sıcak olan yerde çoğu defa nem yaprağına gittiği için kökü yani şalgamı büyük olmaz. Şalgamın küçük tohum tanesinden üç ay zarfında kocaman şalgam meydana gelir. Şalgam hem yabancı olarak yetişir, hemde bostanlarda yetiştirilir.

şalgam

Şalgamın faydaları : Şalgam tohumu, çeşitli zehirlenmeler gidermek ve ağrıları teskin için yararlıdır. İdrar söktürür, şehveti tahrik eder. Ancak ne var ki, yel getirip mideyi şişirir. Şalgamın yellerini gidermek için, üzerine sirkeli kimyon yemelidir. Çiçekten ve kızamıktan hasta olan çocuklara şalgam tohumu içirilirse faydalıdır. Tereyağıyla şalgamı pişirip yemek, göğsü yumuşatır. Şalgamın bostanisinin ince, uzun köklerinden alarak dövüp dalak zahmeti yahut güç nefes alıp verme rahatsızlığı olan kimse, bal ile yese gayet faydalıdır.

Şalgam, mafsal şişliklerini indirir şikayetleri giderir. Böbrek taşını düşürülsine yardımcı olur. Akciğerleri ve bronşları temizler. Kabızlığı giderir. Şalgam, abse, kan çıbanı, dolama ve donmalarda kullanılır. Ergenlik sivilcesi ve egzama gibi cild hastalıklarında faydalıdır. Vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Şeker hastalarının susuzluğunu giderir. Vücuda rahatlık verir. Şalgamı kaynatıp suyunda bezler ıslatarak soğuktan meydana gelen nikris üzerine koysalar, ağrısını teskin eder. Soğuktan donmuş olan ayaklara vursalar, soğuğunu giderir.

Bir kimsenin bedeninden cerahet, cüzzam veya bars uyuzu olsa, şalgam tohumunu suda kaynatıp suyuyla o yerleri yıkadığında cildini düz ve temiz eder. Bir kimse istifrağ etmek suretiyle midesini temizlemek isterse, uzun şalgam tohumunu ılıkça su ile içmelidir. Onu kusturur. Uzun şalgam tohumundan 3 gramını ezip ak ferasun'un kaynamış, pişmiş suyuyla içmek, sarılığa kötü renge ve istiskaya faydalıdır.


Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Şalgam

Rastgele Yazılar

Döllenme ve suni döllenme
Enerji yetersizliği hastalıkları
Kekik bitkisi
Ateşli hastalıklar nelerdir
Çocuk bebek düşüğü
Mayasıl otu
incir yemiş
Çocuk kilo gelişimi
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.