Misk

Kategori - Şifalı bitkiler ( şifalı bitkiler faydaları, keten tohumu, çörek otu zencefil, şifalı meyveler )


Meşhur bir nesnedir. İyisi; kokusu hoş, sarıya benzeyen ve siyah ve cıvık olandır. Çiçekli dalları kullanılır. Misk sürünmek sünnettir.

Misk cesareti artırır. Kalbe ve dimağa kuvvet verir. Kara sevdayı giderir. İştah açar. Safra ifrazatını artırır. Bir miktar miski sarışebboy yağıyla ezip zekerin başına ve deliğine sürseler; cimaa kuvvet verir. Meni'nin çok akmasına yardımcı olur. Miski ban tohumunun yağı içinde ezip başa sürseler; Nezleyi giderir. Sara hastalığına faydalıdır. Miski taktir edilmiş reziyane suyuyla ezip göze çekmek gözde zuhur eden beyazlığı giderip nezleyi izale eder.

Miski ezip buruna çekmek; aksırtıp başa ve dimağa kuvvet verir başı ve dimağı temizler ve insanı tamla hastalığından korur. Bir kadının rahmi aşağı inse; miski sıksık koklamalı. Eğer rahim yukarıya kalksa; miski baldırının üst kısmına, fercine yakın yere bağlamalı. Zira misk rahimi kendine çeker.

Bir kimsenin ağzının kötü kokusu olsa; arpa tanesi kadar miski çiğnese; ağzının kötü kokusu gider. Misk, yüzde olan sarılığı giderir. En sıcak yağlarla miski karıştırıp başı ve arkayı yağlasalar; sinir ağrılarına ve felç'e faydalıdır. Bunu bir çok kereler yapsalar; felç'i giderir. Kadınlar ferçlerine koysalar; rahim soğukluğuna iyi gelir. Ayrıca aybaşı tutukluğunu giderir.


Yorumlar

3ali - 2010-03-21 01:18:18
çok güzel saolun

3mahir - 2010-03-21 01:21:58
çççççççooooooooooookkkkkkkkk saolun bizim çocuğun işine çok yaradı teşekkür ederim

3yabanci - 2010-06-12 08:51:34
sari sebboy yagini nerden bulabiliriz bu ilac kisirlik konusundada faydalimi acaba bilgilendirirseniz cok sevinirim


Benzer Yazılar

Misk

Rastgele Yazılar

Baş dönmesi nedenleri tedavisi
Yonca bitkisi
Çocuklarda demir eksikliği
Besin grupları
Dang hastalığı
Sarmısak otu
Fasülye
Apandisit nedir
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.