Melek otu

Kategori - Şifalı bitkiler ( şifalı bitkiler faydaları, keten tohumu, çörek otu zencefil, şifalı meyveler )


Maydanozgiller ailesinden; dere kenarlarında, çayırlarda ve ormanlardaki ağaçsız alanlarda yetişen, boyu 3 metre kadar olan hoş kokulu ve otsu bir bitki türüdür melek otu. Angelica Officinalls denilen türü, Orta ve Kuzey Avrupa'da yetişen, yüksek bir bitkidir. Çiçekleri yeşilimsidir, Bu türün kökleri; midevi iştah açıcı ve idrar söktürücüdür.

melek otu

Angelina sylvestris denilen türü; İstanbul, Marmara bölgesi, Doğu Karadeniz ve Beyşehir dolaylarında yetişir. Boyu 1 ile 1,5 metre arasında değişir. 2 veya çok yıllık bir bitki türüdür. Çiçekleri beyazdır. Kökü ve rizomlarında uçucu bir yağ vardır. Yaz ve Sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur.

Melek otunun faydaları : Mide ve Bağırsak hastalıklarına iyi gelir. Sinirleri kuvvetlendirir. Spazmları giderir. Astım nöbetlerini giderir. Kuvvet ve iştah verir. Nekahat devresinin kısa sürmesini sağlar. Yapraklarından çıkarılan suya, bir parça pamuk bastırılıp, diş çürüğüne konulursa ağrıyı keser. Kan dolaşımını düzenler. Terletir ve kurultulmuş melek otu dövülüp başa sürülecek olursa, başınızdaki bitleri öldürür.


Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Melek otu

Rastgele Yazılar

Bağırsak tıkanması
Çocuklarda beslenme alışkanlıkları
Apandisit tedavisi bitkisel
Jinekolojik muayene şart
Alkol madde bağımlılığı
Bebekleriniz için peynirli poğaca
Bilgisayar başında duranlara uyarılar
İştahsızlık
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.