Mantar

Kategori - Şifalı bitkiler ( şifalı bitkiler faydaları, keten tohumu, çörek otu zencefil, şifalı meyveler )


Boy, biçim ve bölge bakımından büyük değişiklikler gösteren, yüzbin kadar çeşidi bulunana bir bitki türüdür. Karada ve tatlı sularda yaşarlar. Mantarların içinde tıbbi etkileri olanlar, gıda olarak kullanılanlar, zehirlenmelere sebep olanlar, hayvanlarda ve btkilerde hastalık yapanlar, antibiyotik madde oluşturanlar ve kimya sanayisinde kullanılanlar vardır.

mantar

Yenen mantarların çoğu bazitli mantarlardır. Bunların 500 kadar cinsi ve 14000 kadar türü vardır. Makbul olan türü şemsiye mantarıdır. Büyük ve göz alıcı bir şekildedir. Rengi beyazımtırak gri ile esmerimtırak gri arasında değişir. Çapı 25 ile 30 cm arasındadır. Eti yumuşak ve süt gibi beyazdır. Lezzeti hoştur.

Yer mantarı da denir. Huni biçimindedir. Şapkasının eti sarımtırak beyaz ve sarı kenarlıdır. Kokusu kayısıya benzer. Lezzeti ise karabiberi andırır. Hazmı güçtür.

Mantarın faydaları : Etin yerini tutar. Protein değeri etten fazladır. Yorgunluğu giderir. Düşünme ve öğrenme yeteğini geliştirir. Kansızlığı giderir. Bedenin gelişmesine yardımcı olur. Romatizma ve üremi olanlar yememelidirler.

Yorumlar

1isimsiz - 2009-07-16 04:35:09
ben 12 yaşındayım bunun için bu siteye geldim. Ben mantarı hiç sevmem, ama faydaları da çok varmış. Bundan sonra hep yiyecem. lezzetlidir dimi? yemeyenler yesin bayabi faydaları vardır.


Benzer Yazılar

Mantar

Rastgele Yazılar

Beş parmak otu
Sibel can diyeti
Fasülye
Çam
Adet düzensizliği
Ladin mavi ladin çalısı
Ay çiçeği
Yoganın sağlığa yararları
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.