Kekik bitkisi

Kategori - Şifalı bitkiler ( şifalı bitkiler faydaları, keten tohumu, çörek otu zencefil, şifalı meyveler )


Odunsu saplı, sürüngen, çok yılık, timol kokulu alçak bir bitkidir. Çiçekleri baharat olarak kullanılır. Güney Amerika'da yetişen Thymus Vulgaris türünden hafif sarı renkli uçucu kekik yağı elde edilir. Terkibinde; timol ve karyakrol vardır. Midevi idrar söktürücü ve antiseptik olarak kullanılır. Kekik çiçeklerinden hazırlanan toz, naftalin gibi kullanılabilir. Bu tozu keten çamaşırlar arasınakoyarak, böceklerin bu çamaşırlara zarar vermesini önleyebilirsiniz. Kekik özünde güzel kokulu, uçucu bir sıvı olan timol; hem dahili hem de harici kullanımda çok kuvvetli bir mikrop öldürücüdür.

kekik

Bu, aynı zamanda deodorant ve ağrı giderici olarak da kullanılabilir. Timol, etin bozulmasını önler. Timol ile hazırlanan bir alkollü bir solüsyonu larenjitli bronşitli be boğmacalı hastalar içlerine çektikleri zaman, oldukça iltihabı boğaz ağrılarına karşı da oldukça etkili ve faydalıdır. Timol kapsülleri içerisinde, sağlıklı yetişinlere solucan ilacı olarak verilebilir. Sinirleri kuvvetlendirir.

Kalb çarpıntılarını keser. Yemeklerin bozulmasını önler. Bağırsak iltihabını iyileştirir. Salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. Böbreklerde ve mesanedeki mikropları öldürür. Cinsel isteği kamçılar. Tansiyonu geçici olarak yükseltir. Hastalıklara karşı direnme gücünü artırır. Çocuklarda görülen kansızlığı giderir. Kan dolaşımını düzenler. Kekik suyu ile banyo romatizma ağrılarını giderir. Kandaki şeker miktarını azaltır. Hamileler ve guatr'ı olanlar kullanmalıdır. Kekik, aynı zamanda mikrop öldürücü kuvvet verici ve gaz çıkarıcıdır.

Taze kekik ezilip, şurup ile karıştırılıp alınınca boğmaca öksürüğüne çok iyi geldiği görülür. 2 bardak kaynar su ve 1 kaşık kuru kekik ile yapılan dem de aynı amaçla kullanılabilir. Bu demden günde bir kaç kez olmak üzere bir çorba kaşığı içilirse, aynı zamanda nezle ve boğaz ağrısına iyi gelir. Bu bitkinin yabanisi de aynı amaçlar için kullanılabilir.

Kekik, genellikle diğer faydalı bitkilerle birlikte kullanılır. Hekimlikte bu bitkinin her yerinden faydalanılır. İçinde bir çok kokulu esanslar vardır. Kekikle yapılan bir merhem siğil ve kabartıların tedavisinde kullanılabilir. Bu merhem, aynı zamanda siyetik ağrılarına ve göz bozukluklarına da iyi gelmektedir. Dalak, ağrı ve sancılarını da giderir. Gut hastalığına da yararlı ve şifalıdır. Kekik siyatik ağrılarını ve baş ağrılarını tedavi ettiği gibi, cüzzam tedavisinde de kullanılır. Hazmı kolaylaştırmada ve uyku hastalığında da çok olumlu sonuçlar vermektedir. Kekik suyu içmek sizi fazla kilolarınızdan kurtarır. Kekik suyu insanı zayıflatır. Saymakla bitmeyecek faydaları vardır.


Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Alıç bitkisi
Arpa bitkisi
Günlük bitkisi
Hanım eli bitkisi
Hardal bitkisi
Hatmi bitkisi
Havuç bitkisi
Hıyar bitkisi

Rastgele Yazılar

Çocuklarda iştahsızlık
Enfarktüsü
Nilüfer çiçeği
Çocuklarda boğaz ağrısı
Annelerde süt salgılanmasını etkileyen faktörler
Tereyağı kalp krizini önlüyor
Botulism
Oyun çocuğunun beslenme problemleri
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.