Kavak ağacı

Kategori - Şifalı bitkiler ( şifalı bitkiler faydaları, keten tohumu, çörek otu zencefil, şifalı meyveler )


Kavak; akkavak, karakavak, habeş kavağı olmak üzere üç çeşittir. Toplum arasında canada kavağı vs gibi bir çok çeşidide vardır.

Akkavak yüksek kalın bir ağaçtır. Düz ve beyaz kabukları vardır. Yaprağı asma yaprağı gibi olup dışı beyazdır. Akkavak denilmesinin sebeni de bunun içindir. İlkbaharda önce kozoları meydana gelir. Sonra yaprağı ve kozaları yere düşer. Karakavak daha uzundur ve doğrduru. Yaprağı iki tarafdan koyu yeşildir ve o kadar kertiği yoktur. Yukarı tarafı sivridir. Ağacının kabuğu kül rengindedir.

kavak, kavak ağacı

Habeş kavağı ise her yerde bulunur. Değirmi, küreli bir miktar değirmi yaprağı olup üzerinde beyaz lekeler vardır. uzun ince saplar üzerinde olmakla daima titret, tahrik eden olmasa da. Bu ağacın boyu kısadır. Kabukları siyahtır. Ağacı düz ve beyazdır. Doğramacılar ve marangozlar bu ağacı genellikle çok kullanılır. Akkavak ağacının meyvası olmaz. Karakavakda meyva mesabesinde taneler olup içinde beyaz penbe gibi nesneler olur. Taneler olgunlaştığında o penbe gibi nesne uçar ve gider. Akkavak ve karakavak ekseriya nemli, sulak yerlerde ve sular kenarında olur. Karakavak ağacında erik ve kiraz ağacında olduğu gibi bir zamk bulunur. Hekimlikte ise karakavak kullanır.

Karakavağın faydaları : Karakavak ağacının yapraklarını dövüp ve sirke ile karıştırıp nikris üzerine vursalar ağrsını teskin eder. Tohumunu sirke ile içmek sar'a ya faydalıdır. Bu ağacın önce meydana gelen tohumcukları sakızlıdır. ve hoşkokuludur. Kadınlar bunları saçlarını uzatmak ve güzelleştirmek için terbiye ederler.

Yapılışı şöyledir ; O tomurcukları terayağıyla dövüp bir çömlek içine koyarlar ve ağzını sıkıca kapatıp bir hafta kadar böyle bırakıp bekletirler. Sonra terayağı güzelce eriyince çömleği ateşe koyup bezden geçirirler ve lüzüm ettikçe kullanmak üzere saklarlar. Saçlarını yıkayıp kuruduktan sonra o yağ ile yağlarlar. Saçları güzelleştirir ve uzatır. Yine bu ağacın tomurcuklarından hazırlanan merhemler, basur memelerini ve romatizmanın lokal tedavisinde kullanılır. Karakavak odunun yakılmasından devai kömür elde edilir. Devai kmür ise mide ve bağırsaklardaki gazın giderilmesine yardımcı olur.


Yorumlar

1eylül - 2008-12-31 06:12:28
süper olmuş çok işime yaradı


Benzer Yazılar

Ardıç katranı ağacı
Çınar ağacı
Kahve ağacı
Kakao ağacı
Kaküle ağacı
Karanfil ağacı
Kavak ağacı
Kayın ağacı

Rastgele Yazılar

Sporcuların enerji ve besin öğeleri ihtiyaçları
Çocuk bebek düşüğü
Akciğer enfeksiyonları
Kuduz nedir
Çocuklarda ateş ve ateşli havale
Çocuklarda sindirim sistemi
Muşmula ve muşmulanın faydaları
Kudret narı
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.