Hardal bitkisi

Kategori - Şifalı bitkiler ( şifalı bitkiler faydaları, keten tohumu, çörek otu zencefil, şifalı meyveler )


Turpgillerden bir çeşit bitkidir. Vatanı akdeniz bölgesidir. Sarı veya beyaz çiçekleridir, biz sarı çiçekli olanı koyuyoruz resim olarak fakat beyaz çiçekli olanlarıda vardır.

hardal

Siyah hardal : Çiçekleri sarı, meyvesi dört köşeşi, kısa ve sivridir. Hekimlikte göğüs hastalıklarında haricen kullanılır.

Beyaz hardal : Soluk kırmızı veya beyaz çiçeklidir. Taneleri, siyah hardalınkinden daha büyüktür. Hekimlikte daha ziyade siyah hardal tohumu kullanılır.

Hardal rühu: Ilık suya, dövülmüş hardal tohumu konularak elde edilir. Çok tahriş edici bir maddedir. Deriyi kızartır ve yakar.

Hardal kağıdı : Hardal tozunun, kauçuk mahlülü vasıtasıyla kağıda yapıştırılması suretiyle elde edilir hardal kağıdı. Bu kağıt ılık su ile ıslatılıp hardalılı tarafı cilde tatbik edilir.

Hardal banyosu : Temiz bir tülbentin içine 150 ila 500 gram rasında hardal tozu konur. Çıkın yapıldktan sonra banyo suyuna konur. Hardağ kağıdı, keten tohumu lapası veya hardal banyosu 10 ila 15 dakikadan fazla tatbik edilmemelidir.

Faydaları : Beyne ve akciğere kan hücum etmesi hallerinde faydalıdır. Bronşit ve Zatürree'den doğan şikayetleri giderir. İç organlarda biriken Kanı dışarı çeker. Sofrada kullanılan hardal ise; hazmı kolaylaştırıp, kabız olmayı önleyici özelliği vardır.Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Alıç bitkisi
Arpa bitkisi
Günlük bitkisi
Hanım eli bitkisi
Hardal bitkisi
Hatmi bitkisi
Havuç bitkisi
Hıyar bitkisi

Rastgele Yazılar

Kekik bitkisi
Emziklilik döneminde enerji ve besin ihtiyaçları
Atelektazi nedir
Kabak bitkisi
Çavdar
Akne tedavisinde bilinmesi gerekenler
Zayıflama diyeti
Bebeklerde ek besin
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.