Enginar

Kategori - Şifalı bitkiler ( şifalı bitkiler faydaları, keten tohumu, çörek otu zencefil, şifalı meyveler )


Enginar biri dikenli biri dikensiz olmak üzere iki çeşittir. Dikenlinin yaprakları da dikenlidir. Marula benzer. İstanbulda çok olur. Taşlı ve sulu yerlerde yetişir. Yaprağı marul yaprağından büyük ve yassıcadır. Kenarları kertiklidir. Rengi siyaha yakındır.

enginar

Enginarın Faydaları : Akciğer rahatsızlığına faydalıdır. Bevli idrar eder enginar suyu ile başı yıkasalar, baştaki kepekler izale olur. Saçları ve kılları dökülmüş olan yerlere sürülse yeniden kıl gelir. Enginarı pişirip suyu ile başı yıkasalar, varsa, bitleri öldürür. Gonakları giderir. Enginarın kökeni serkencebin ile kaynatıp içmek koltukların ve büyün vücudun kötü kokusunu alır giderir. Kökenini dövüp vücuda sürseler adı geçen kötü kokuyu giderir. Yine bu terkib ile ciğer ve böbrek tıkanıklığına ve sarılığa istiskaya faydalıdır.

Yorumlar

1erdoğan hökelek - 2009-04-05 22:38:30
benim aknelerim var bu otun faydası olduğunu öğrendim bunun için na yapabilirim veya tam olarak bilgi edinmek istiyorum lütfen bana yardımcı olun allaha emanet olun başarılar diliyorum ve sitenizi çok ilgi çekici buldum saygılar diliyorum


Benzer Yazılar

Enginar
Yabani enginar

Rastgele Yazılar

Hardal bitkisi
Kakao ağacı
Sarı ot
Yakı otu
isveç diyeti
Akciğer tümörleri
Arı sokması tedavisi bitkisel
1-6 yaş bebek beslenmesi
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.