Ebe gömeci

Kategori - Şifalı bitkiler ( şifalı bitkiler faydaları, keten tohumu, çörek otu zencefil, şifalı meyveler )


Ebe gömeci; Büyük ebe gömeci, gül hatmi, develik veya gül fatma gibi çeşitleri adları vardır. Çiçeği büyük olup gül'e benzer. Beyaz, penbe, kırmızı, siyaha maildir. Ebe gömeci herkezce bilinir. Bahçelerde vesair yerlerde terbiye gerektirmeden yetişir.

ebe gömeci

Faydaları : Ebe gömeci her türlü iç ve dış hastalıklarda faydalıdır. Nezle, bronşit ve nefes darlığı tedavisinde kullanılır. Burun kanamasını durdurur, burun tıkanıklığını söker. Karnı yumuşatır. Mesane hastalıklarına, yakıcı bevl yerine, sar'a hastalığına zehirlemelere karşı gayet faydalıdır. Kuru öksürüğü giderir. Bozulmuş olan akciğeri iyileştirir. Verem hastalığına gayet faydalıdır. Verem'e yakalananlar ebe gömecinin otunu, kökünü, tohumunu yemelerinde, içmelerinde kullanmalıdır. Her ne şekilde olursa olsun. Ebe gömeci otunu, kökünü kaynatıp suyunu ılıcak içip yine istifrağ etmek, bütün zehirlenmelere manidir. Ebe göbeci otunu, kökünü raziyane ve anasonia kaynatıp suyunu emzikli kadın içerse, sütü çoğalır. Adı geçen suyu hamile kadına içirseler kolaylıkla doğum yapar. Yine bu su bağırsak mesane ağrısını giderdiği gibi sert olan karnı yumuşatıp ameli tahrik eder.

Ebe gömeci otunu serkencebin (sirkeyle bal karışımı) ile kaynatıp içmek; mide bulantısını giderir. Ebe gömecini ezerek çıkan suyunu içmek iyi bir devadır. Sıcak hummalara faydalıdır. Soğutur ve yumuşatır. Akciğeri ve bütün cerahetleri, kan ile olan ishali teskin eder. Rahim, böbrek ve mesane cerahetlerini iyileştirir. Adı geçen bu hastalıklar için ebe gömeci tohumunu tavuk suyunda kaynatıp içmek iyi ve kuvvetli bir devadır. Ebe gömeci çiçeği suda kaynatılıp ve bir miktar bal ile şab ilave olunarak onunla ağız çalkalansa ağız çürüğünü ve boğaz cerahatini giderir. Usaresini kulağın etrafına yakı etseler kulak ağrısını giderir. Bir kimsenin mesane taşı ağrısı olsa bir kese dolusu ebe gömecini suda kaynatıp o suda beline kadar otursun. Mesanenin şişmiş yollarını yumuşatıp açar. Adı geçen suda rahim ağrısı olan kadınlar otursa ağrısını giderir. Ebe gömeci kökü meme hastalıklarına gayet faydalı bir bitkidir.Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Ebe gömeci

Rastgele Yazılar

Meyan kökü
Sosyo kültürel etmenler
Besin zehirlenmesi
Nar usaresi
Beslenme ve Kolesterol
Yoga nasıl yapılır
Sigara aşısı
Astım ve sigara
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.