Çiriş otu

Kategori - Şifalı bitkiler ( şifalı bitkiler faydaları, keten tohumu, çörek otu zencefil, şifalı meyveler )


Bu bitkinin yaprakları pırasa yaprağına benzer. Fakat ondan uzun ve ensizdir. Nisan, Temmuz ayalarında çiçek açar. İğ biçiminde yumruları vardır. Memleketimizde marmara, ege ve akdeniz bölgelerinde yetişir.

Faydaları: Çiriş otunun kökünü meyan kökünün kaynamışında veya kereviz yahut maydanoz suyunda kaynatıp içmek sidiği idrar eder. mesana taşını sürer. Sarılığa ve başlayan istiska'ya yani vücudunuzdaki ağrıya faydalıdır. Cinsel gücü artırır. Kökünden 3 veya 4 grm kadar bal suyuyla içmek nefes darlığına ve öksürüğe iyi gelir, fayda eder. Kökünün çiçeğini ve yapraklarını sirke ile kaynatıp yılanın soktuğu yara üzerine vurarsak iyi gelir. Çiriş otunun yapraklarını ve tohumunu sirke ile içmek akrep zehirini ve diğer zehirleri giderir.

çiriş otu

Çiriş otunun kökünü arpa unuyla veya mısır baklası unuyla kaynatıp memelerin, zeker ve haya'nın hararetli şişlerine vurmak faydalıdır. Kökünü yakıp külünü bal ile karıştırıp saç dökülen yere sürülürse saç getirir. Bundan başka çiriş otundan yapılan ilaçlar, göz ağrılarını, kulak ağrılarını ve iltihabını giderir. Yanıklara faydalıdır. Kökünü yakıp tütsü yapmak sıçanları kaçırır.

Yorumlar

2mehmet - 2010-03-25 14:19:01
bugun pazarda gordum satıcıya sordum nedır dıye ciriş dedı cok guzel dıyerek bayagı met ettı yarım kılo aldı eve gelır gelmez ınternetten arastırdım bu nedır dıye ıspanak gıbı yemegını yaptım(hanım yaptı)harıka olmus ıspanak ve semızotundan daha lezzetlı sebze pırınc yerıne bulgurla yapılırsa daha guzel oluyor ayrıca tam anlamıyla kadın dostu faydaları bayagı fazlaymıs adet sancıları falan kadınlar arastırsın kendılerı için

2buyuk - 2010-08-15 21:59:10
salam gozel tatli bir arastirma arastirilib ellerinize sag.lik


Benzer Yazılar

Çiriş otu

Rastgele Yazılar

it üzümü bitkisi
Deri alerji
Ayı kulağı
Dengeli beslenmenin önemi
Gebelik döneminde beslenme
Gıda boğulmaları
Zehirlenmesi tedavisi
Beslenme problemleri
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.