Badem

Kategori - Şifalı bitkiler ( şifalı bitkiler faydaları, keten tohumu, çörek otu zencefil, şifalı meyveler )


Ağacı büyük, yüksek ve kalındır. Kabuğu haşin ve buruşuktur. Kökleri azır. Bazen bir kökü olur. Fakat büyük, kalın ve derindir. Yaprağı şeftalı yaprağına benzer. Çiçeği de bütünüyle onun çiçeğine benzer. Çiçeğinde sonra yürek şeklinde meyvası meydana gelir. Çekirdeği gayet serttir.

Meyvası çok yağlı olup bol miktarda azotlu madde, şeker, E vitamini ve demir ihtiva eder. Taze bademin 100 gramında 450, kurusunda 500 kalori vardır. Şişmanlamak isteyenlere badem yemeleri tavsiye edilir. Fakat hazmı çok güçtür. Çok yemek uygun olmaz. Hazımsızlıktan ve şeker hastalığından muzdarip olanlar şeker ile karıştırılmış badem yememelidir.
Bademlerin zehirli olanları bazı zehirlenmelere yol açabilir.Faydaları : Acıbademin içini yemekle beraber yemek balgamdan başka koyulanmış irinden de göğsü temizler. Nefes darlığına ve öksürüğe iyi gelir. Kezarutubet ile dolu olan mideye de faydalıdır. Bağırsak ağrısına iyidir. Tatlı bademden bir yağ elde edilir. Bu yağ midenin, bağırsağın, rahimin ve böbreğin ağrılarını giderir. Özellikle, taze iken 150 gram kadar alındığında karın ağrısına mesane taşı ağrısına iyi gelir. Bundan başka karnı yavaş yavaş yumuşatır. Ve hepsinden çok göğsü ve akciğeri temizler. Vereme karşı gayet faydalıdır.
Tatlı badem içini yemek meniyi ve cinsel gücü artırır.
Tatlı badem içini ağızda çiğnemek diş eti ağrısını giderir.
Tatlı badem içini gül suyuyla ve gül yağıyla ezip merhem gibi alnına ve şakaklarına vurmak baş ağrısını giderir. Yüzde bulunan çeşitli kabarcıklara sürseler onları giderir. Bademi dövüp bal ile karıştırıp eski çürümüş fena yaralara ve etrafa yayılan cerahetlere sürülürse, gayet yararlı ve faydalı olur. Bademin yaprağı kuru olursa ishali keser. Taze olursa ishal yapar ve karında olan kurtları çıkarır. Acı badem yağını pişmiş yemeğe katsalar mideyi ve bağırsakları kaba karışımlardan temizler. Tıkanıklığı açar. Acı badem yağından 15 gram kadar içilebilir. Hamile kadınlar acı badem yağı içseler çocukları düşer.

Not : Badem ağacından çıkan zamk sıcak ve kabızdır. Sirke ile terbiye olunduğunda temreği'yi, tuzlu balgamı ve emsalini giderir. Onlara sürülmekle, eğer onu içseler kan tükürmeğe ve devamlı öksürüğe faydalıdır.


Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Badem
Bademcik iltihabı tedavisi

Rastgele Yazılar

B2 vitamini
Muşmula ve muşmulanın faydaları
Haşhaş
Enfarktüsü
B9 vitamini
Şeftali bebek beslenmesi
Alerji tedavisi bitkisel
Sarımsak bitkisi
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.