Tularemi hastalığı

Kategori - Sağlık ( sağlık, cinsel sağlık, hastalıklar, sağlık haberleri kadın erkek sağlık )


Tularemî nedir ve nasıl bulaşır ?
Bir basil ile bulaşarak gelen akut bir hastalık olup belirtileri deride yara veya ülserlerin meydana gelmesidir. Hastalık tifo nöbetine benzerliği olan yüksek ateşle gelmektedir. Yabanî hayvanlarda özellikle tavşanlarda görülen bir hastalıktır. Kan emen haşereler tarafından etrafa bulaşmaktadır. Son on yıl içerisinde bu hastalığa tetanostan fazla rastlanmıştır.

tülaremi

İnsanlar bu hastalığa nasıl yakalanır ?
Bu hastalık genellikle avcılarda, tavşan derisi veya başka hayvan derileri yüzen kasaplarda, mikroplanmış tavşanlara elleyen ya da . besleyen çiftçi ve laboratuvar işçilerinde rastlanmaktadır.

Tularemi nasıl önlenebilir ?
Yabanî tavşan veya başka kemirgen hayvanlara ellerken çok dikkatli olmakla. Bu hayvanların kürklerinden kenelerin ayıklanmasına önem verilmeli ve keneler tarafından ısırılmamak için gerekli giysiler kullanılmalı. Yenecek olan herhangi bir av etinin adamakıllı kaynatılması da gereklidir.

Tularemiye karşı tesirli bir aşı var mıdır ?
Evet, ancak tesirli olabilmesi için temastan en az üç hafta önce yapılması gerekmektedir. Avcılar, kasaplar, çiftçiler ve laboratuvar işçileri, bu gibi hayvanlarla temasları olanlar bu önleyici aşıyı yaptırmaları gerekmektedir.

Tularemi nasıl tedavi edilir ?
Streptomisin genellikle hastalığı süratle geçirir.

Yorumlar

1adem tüysüz - 2010-03-15 01:01:01
kirŞehİr kaman çivarında tularemi hastalığı çok yaygınlaşmakta olup, çoğu köylerde kaman İlçesine bağlı Çağırgan,İsahocalı ve kurancılı kasabalarında çok yaygın salgın mevcuttur.İnsanların boyun kısımlarında küçük şişliklerle başlayıp ilerleme göstermektedir.bu hastalığın tavşan,fare ve diğer kemirgenlerden insanlara bulaştığı söylenmektedir.son yıllarda tarlalarda fare istilası başlamış olduğundan bu hayvanların mikropları içme sularına bulaştırması nedeniyle salgın halinde yayıldığı ve bu yöre insanlarının tedirginlik içerisinde olduklarından içme sularını satın alma yoluyla temin etmektedirler.tularemi hastalığı hızla yayılmaktadır.devletin buna acilen çözüm bulması gerekmektedir.


Benzer Yazılar

Çocukluk Diabeti şeker hastalığı ve beslenme
Tetanos hastalığı
Tifo hastalığı
Sıtma hastalığı
Sarı humma hastalığı
Dang hastalığı
Tularemi hastalığı
Veba hastalığı

Rastgele Yazılar

Ardıç katranı ağacı
İsveç HPV aşısını aşı programına alıyor
Tüp bebek yöntemi
Sağlıklı böbrekler için su tüketin
Göz tansiyonu
Dalak rahatsızlıkları
Ağaç kavunu
Çocuklarda D vitamini
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.