Sağlığın tanımı

Kategori - Sağlık ( sağlık, cinsel sağlık, hastalıklar, sağlık haberleri kadın erkek sağlık )


Kişiler, normal olarak bir şikayetleri olmadığı zaman sağlıklı olduklarını kabul ederler. Diğer bir ifadeyle kendisini hasta olarak kabul etmezler. Hastalık kişilere ve toplumlara göre farklılık gösteren bir kavramdır. Örneğin, yeterli sağlık eğitimi almamış olan bir toplumda yaşayan anne ishal olan çocuğunun hastalığını "diğer bütün çocuklar ishal oluyor" fikriyle kabul etmez. Aynı şekilde bazı toplumlarda sık görülen doğuştan kalça çıkığı da o toplumun bireyleri tarafından hastalık olarak kabul edilmez.

Özetle toplumlara göre fark farklılık gösteren hastalık ve sağlık kavramlarının tek bir tanımının yapılması gerekir. Kısaca
WHO ( World Health Organisation ) veya DSÖ olarak bilinen "Dünya Sağlık Örgütü"nün kabul ettiği şekilde sağlığı aşağıdaki gibi tanımlamalıyız. Sağlık, sadece hasta veya sakat olmamak değil, bedenen, ruhen ve sosyal yönlerden tam bir iyilik durumudur.

Bütün dünya ülkeleri tarafından kabul edilen WHO tarafından yapılan sağlık tanımından da anlaşıldığı gibi kişinin tam olarak sağlıklı olması gerekir. Kişinin tam olarak sağlıklı olması, bedenen hasta ya da sakat olmaması demektir. Ayrıca hasta ve sakat olmamanın yanında kişi ruhsal yönden dengeli, sosyal bakımdan da tam bir iyilik halinde olması gerekir.

Sağlığın tanımını yaptıktan sonra hastalığında kısaca tanımını yapalım. Farklı etmenler nedeniyle organ ve sistemlerin görev yapmaz duruma gelmesine hastalık denir. Sağlık tanımında geçen "sakat" ifadesi ise kişinin her hangi bir duyu veya hareket organını kaybetmesi veya görev yapamaması durumları için kullanılır.

Hasta olan bir kişinin hekim tarafından ilaçlarla veya diğer tıbbi yöntemlerle iyileştirmesine tedavi denir. Kaza veya hastalık sonucu sakat, kalanların bedensel yeteneklerini azalanların, iş gücünü kaybedenlerin tekrar kendi kendilerine yeterli duruma getirilmesine rehabilitasyon denir. Tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri, ilerleyen sürekli güncellediğimiz sağlık bölümünden ulaşabilirsiniz. Sağlık tanımında da anlaşıldığı gibi kişinin sağlıklı olması için sosyal yönden de tam bir iyilik halinde olması gerekir. Sosyal bir varlık olan insan, çevresinde meydana gelen olaylardan etkilenir. Dolayısıyla kişi, sosyal çevresine bağlı olarak oluşan hastalıklardan da etkilenir. Örneğin, sosyal bir hastalık olan veremin oluşmasında yetersiz ve dengesi beslenmenin önemi çok büyüktür. Ekonomik seviyesi düşük olan yoksul toplumlarda görülen verem, sosyal bir hastalık olduğundan kişiler bu sosyal hastalıklardan etkilenir.

Özetleyecek olursak sağlık, sosyal bir olay olması nedeniyle sağlığı etkileyen diğer etmenlerle birlikte ele alınmalıdır.


Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Sağlığın tanımı
Sağlığın önemi

Rastgele Yazılar

Apandisit nedir
Fıstık ve faydaları
Yenibahar
Allerji belirtileri
Deniz üzümü
B2 vitamini
Çiçek hastalığı hakkında bilgi
Spor ve Süt
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.