Kalbin yapısı

Kategori - Sağlık ( sağlık, cinsel sağlık, hastalıklar, sağlık haberleri kadın erkek sağlık )


Kalp temelde kalp kası (miyokard) denen çok kalın bir kas gömleğinden oluşur. Bu oluşumun iç yüzü kalp içzarı (endokard) denen ince parlak ve kendisine yapışık bir zarla döşenmiştir. Ayrıca kalp, kalp dışzarı (perikard) denen bir kılıfla çevrelenmiştir. Kalp kasını oluşturan çizgili kas lifleri, öteki çizgili kaslardan farklıdır. Bu liflerin tümü, karıncıkların tabanında bulunan ve kalbin çatısını oluşturan lifsi bir oluşumdan başlarlar.

Bununla birlikte kalp kası içinde düğüm biçiminde ( bu nedenle bunlara düğümsü doku denir) Özel kas dokusu bölgeleri vardır; bu düğümler iki ana dala bölünen bir demetle devam eder. Daha sonra bu iki ana dalın çatallaşması ile oluşan daha küçük dallar, karıncık çeperi içinde yollarını sürdürürler. Düğümsü dokunun hücreleri iğ biçiminde kas hücreleridir ve ritmik olarak kasılma özelliği taşırlar. Bu bütünün görevi, kalp kasının tüm olarak kasılmasını sağlamaktır. İletişim yollarını oluşturan düğümsü doku, ancak peşpeşe diziler halinde yapılan dokubilim kesitleriyle iyice görülebilir. Bu iletim yolları, Keith ve Flack düğümü, kulakçıklar arası bölmede bulunan Aschoff Tawara düğümü ve karıncıklar arası bölme içinde his demetinden oluşur.

His demeti başlangıcından biraz sonra sağ ve sol dallara bölünür. Bu iki dal da, kas çıkıntılarının tabanlarına doğru çok sayıda kalp içzarı altı dallanmaya bölünerek, Purkinje liflerini oluştururlar.

Yorumlar

3kara kartal - 2010-03-01 07:02:44
tam ödevimi buldum

3kara kartal - 2010-03-01 07:07:58
çok güzel tam ödevlik

3gs - 2010-03-21 11:28:42
benim istediğim ödv olmadı teşekkür edelim


Benzer Yazılar

Kalbin anatomisi
Kalbin iç yapısı
Kalbin yapısı

Rastgele Yazılar

Duvar sarmaşığı
Muhallebi tarifi ve bebek muhallebisi
Akne tedavisinde bilinmesi gerekenler
Misk
Aşırı yemek yeme
Çevre sağlığı koşullarının yetersizliği
Bilgisayarın göze zararları
Buğday
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.