Kadınlarda iç üreme organları

Kategori - Sağlık ( sağlık, cinsel sağlık, hastalıklar, sağlık haberleri kadın erkek sağlık )


İÇ ÜREME ORGANLARI

-Vagina (Hazne)
-Uretus(Rahim)
-Fallop Tüpleri
-Overyumlar (Yumurtalık)

iç üreme organları

VAGİNA :Dış üreme organlarından başlar ve uterusun serviks bölümüne kadar uzanır.Yaklaşık 8-10 cm uzunluğunda bir kanaldır. Normalde asit bir sıvı ile kaplıdır. Bu sıvının mikrop öldürücü bir etkisi vardır.
Vagina,
*Cinsel temas organıdır.
*Adet kanamaları buradan dışarı atılır.
*Doğum sonu bebek buradan dışarı çıkar.
Vaginanın her iki, alt tarafında deri altında bartholin bezleri vardır.
Bu bezlerden Vaginaya açılan ince bir kanaldan gelen sıvı Vaginanın ıslaklığını ve temastaki kayganlığını sağlar.

UTERUS(RAHİM): İç üreme organlarının en önemlisi olup, karın boşluğunda, mesanenin arkasında rektum (Kalın bağırsağın sonu) önündedir.7-8 cm uzunluğunda, 5-6 cm eninde, 2-2,5 cm kalınlığında, içi boş armut biçiminde, kastan yapılmış bir organdır.
Tepe kısmında her iki tarafta fallop tüplerine açılır. En alt ucuna serviks ve kanalı (rahim ağzı), tepe kısmında Fundus, gövdedeki boşluğa korpus denir.
Utures’ un üç tabakası vardır.

ENDOMETRİUM:En fonksiyonel bölümü yani en iç tabakasıdır.
Gebelik ürünü olan zigot gelip buraya yerleşir ve 38-40 burada gelişimini sürdürür. Gebelik oluşmadığı zaman endometrium kazınarak dışarı atılır.Buna adet (menstruasyon) diyoruz.
PERİMETRİUM(DIŞ TABAKA):Utures’un karın boşluğuna bakan yüzünü örten tabakadır. Uterusun karın boşluğundaki diğer organlardan korunmasını sağlar.

MİYOMETRIUM(ORTA-KAS TABAKA): Orta tabakadır. Kastan yapılmış olup, doğum anında kasılarak bebeğin dışarı çıkmasına yardım eder.

FALLOP TÜPLERİ(YUMURTA KANALLARI): Uterusun tepe kısmının sağ ve sol köşelerinde başlayan, karın boşluğunda, overyum (kadın yumurtalığı)’lara doğru uzanan, kanallardır. Kastan yapılmış ve çok ince olan bu tüpler ovum (kadın yumurtası) ve sperm (erkek yumurtası) geçebileceği kadar çok az bir açıklığa sahiptir.
Boyları 11-12 cm olan bu tüplerin overyumların üzerine uzanan küçük parmaksı çıkıntıları vardır. Bu saçaksı uçlar overyumlardan her ay çıkan dişi yumurtası (ovum)’nı parmaksı hareketlerle alır ve tüpe atar. Tüplerde yumurtayı uterusa taşır.Bu sırada cinsel birleşme olmuş ve erkek yumurtası (sperm) tüplere kadar gelmişse ovumla karşılaşır ve döllenme olur.

OVERYUMLAR(YUMURTALIKLAR):Karın boşluğunda uterusun her iki yanında, tüplerin saçaksı uçlarının altında olan iç üreme organlarıdır.
Yapısı 3,5-4 cm uzunluğunda 2 cm eninde badem biçiminde, beyaz sedefimsi bir görünümdedir. Overler bir kadının doğurganlık döneminde (14-15 yaş)her ay yumurtaya dönüşecek miktarda yumurta hücresine sahiptir.
Yumurtalıklar hormon üreten hücreler ve birleştirici doku ile çevrelenmiş gelişen yumurta hücrelerinden oluşur.Bir kız çocuğu her yumurtalığında 30-40 bin yumurta hücresi ile doğar.Buluğ çağı ile beraber yumurtalıklarda bir yumurta hücresi gelişir ve yumurtalama (Ovulasyon)’ ya hazır olur. Bu olay doğurganlık süresince böyle devam eder.
Yumurtalıkların iki önemli görevi vardır.
*Birincisi ovulasyon (yumurtalama),
*İkincisi ise OSTROJEN- PROGESTRON hormonlarını salgılamaktır.Bu hormanlara kadınlık hormonları da diyoruz.
Bu hormonlar siklus döneminin oluşumunu sağlar. Birinci adetin birinci gününden gelecek adetin birinci gününe kadar geçen süreye siklus dönemi diyoruz.
Ovulasyon her siklus döneminde bir kere ve bir yumurtalıkta oluşur. Ancak bazen bu kural bozulabilir. Her ovulasyon sonucu overyumdan çıkan bir yumurta (ovum) tüplere geçer. Overyumun çıktığı yerde sarı cisim oluşur.Buradan ostrojen ve progestron adlı kadınlık hormonları salgılanır.
Bu hormonlar gebelik ürünü alan döllenmiş yumurtanın (ZİGOT) uterusa giderek iç tabaka olan endometrium’a yerleşmesi için gerekli alan ortamı hazırlar. Kadınlık hormonları gebeliğin devamını sağlama görevini üstlenir.
Ayrıca bu hormonlar adet döneminde de önemli rol oynar.Buluğ çağında oluşacak kadınlık özelliklerini düzenler. Memelerin büyümesi, cinsel organların etrafında ve koltuk altlarında tüylerin çıkması, leğen kemiğinin genişlemesi, kalça ve diğer bölgelerde yağların birikmesi bu hormonlar tarafından ayarlanır.

Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Diyet kadınlarda kalp krizi riskini azaltıyor
Kanserli kadınlarda bebek sahibi olabilecek
Kadınların organları
Kadınlarda dış üreme organları
Kadınlarda iç üreme organları
Erkek üreme organları
Kadınlarda infertilite

Rastgele Yazılar

Spontan pnömotoraks
İştahsızlık
Kadınlarda dış üreme organları
Akneler ve Beslenme
Sporcuların enerji ve besin öğeleri ihtiyaçları
Gebelikte kötü beslenmenin zararları
Üzüm faydaları
Patates püresi
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.