Esrarın zararları

Kategori - Sağlık ( sağlık, cinsel sağlık, hastalıklar, sağlık haberleri kadın erkek sağlık )


Yeni Zelandalı bilim adamları, esrarlı bir sigara içmenin, 20 sigaranın akciğer kanseri için yarattığı riske eşit miktarda tehlike yarattığını belirledi.

esrar zararları

Esrar kullanımıyla bağlantılı olan akciğer kanserinin “salgına dönüşebileceği” uyarısı yapan uzmanlar, daha önceki çalışmalarda kanser ve esrar arasındaki bağlantının bu kadar net biçimde ortaya konulmadığını belirtti.

European Respiratory Journal’de (Avrupa Solunum Sistemi Dergisi) yayınlanan makalede, iki kat fazla kanserojen madde içeren esrarın solunum yollarına tütünden daha fazla zarar verdiği, esrarın filtresiz sigaralarla içilmesi, daha derin nefesler çekilmesi gibi faktörlerin de zararı artırdığı kaydedildi.

Araştırmacıların, 79 kanser hastasıyla sigara-alkol-esrar kullanımı, aile geçmişi ve meslek gibi çeşitli risk faktörleri üzerine ayrıntılı anketler yaptığı belirtildi.

Ekibin lideri, Yeni Zelanda Araştırma Enstitüsü uzmanı Richard Beasley, araştırmalarının küçük bir grubu kapsamasına rağmen, sonuçların “uzun dönemli esrar kullanımının, akciğer kanseri riskini artırdığını” net biçimde ortaya koyduğunu söyledi.

Beasley, Yeni Zelanda’da her 20 kanser hastasının birinde, hastalık nedeninin esrar kullanımı olabileceğini kaydetti.

Richard Beasley, esrar kullanımının gençler ve yetişkinler arasında yaygınlaştığı ülkeler için de benzer bir tehlikenin söz konusu olduğunu vurguladı.


Yorumlar

6agit - 2010-01-22 05:15:34
ben bağımlıyım esrarı bırakmak istiyorum adım agit mardinde oturuyorum yardım istıyorum

6cılgın - 2010-02-07 09:42:26
aksıne guzel bişey

6checkup - 2010-04-18 13:28:04
insanlar nedense bu konuya girmişler site de en cok ne acı bir durum.sigara alkol esrar uyusturucu bu illetlerden kurtulmak lazım bir an evvel

6wirlon - 2010-04-24 03:24:44
esrara başlamak çok basit. ancak bırakmanın basit olacağını düşünmüyorum. esrar sigara uyuşturucu vs.. bunları kesinlikle kullanmayacağım. tavsiye de etmem sadece zarar. yararı varsa buyrun söyleyin.

6cok_asi55 - 2010-04-24 08:47:56
Çocuklarımıza ilk başta başkalarının kendilerine her teklif ettiği şeyi sırf arkadaşı kırmamak adına yapmaması gerektiğini öğretmemiz lazım. Çünkü hep arkadaş ısrarı ile böyle şeyler kullanılıyor.

6osman - 2010-05-28 17:01:45
gercekten yeterlı bılgıyı vermıssınız ama sokakta satılan uyusturucu satıcıları gıdgıde cogalıyo buna bı son yermenın zamanı gectı gencler gun gectıkce muktezel oluyorlar gelecegıyle oynuyo genclerın satıcılar


Benzer Yazılar

Elektronik sigaranın zararları
Esrarın zararları
Bilgisayarın göze zararları
Gebelikte kötü beslenmenin zararları

Rastgele Yazılar

Artrit romatizma
Hayvan sütleri ile beslenme
Fındık
Kalbin iç yapısı
Domates
Akupunkturla zayıflama
Bebekler için mercimek çorbası
Süt otu
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.