Döllenme ve suni döllenme

Kategori - Sağlık ( sağlık, cinsel sağlık, hastalıklar, sağlık haberleri kadın erkek sağlık )


DÖLLENME VE SÜNİ DÖLLENME
Gebelik ovum ile spermin karşılaşması ve sperm başının ovum zarını delerek içeri girmesi ve onu döllemesi ile oluşur.
Cinsel ilşki sonucu vaginaya boşalan meninin içinde ortalama Beşyüz milyon kadar sperm bulunur. Her sperm üç bölümden oluşur.

döllenme, suni döllenme

*Başı; çelik miğfere benzer. Beş mikron kadardır.Soya ait genetik özellikleri taşıyan 23 kromozom görünümündeki baştır. Başın bir miğfer gibi sağlam görünümü vajinadan uterusa, oradan da tüplere kadar uzayan yolculuğunda karşılaşacağı güçlüklere karşı koyabilmesi içindir.
*Kısa boyun; enerji yapımını sağlar. Uzun yolculuğundan gerekli enerji böylece karşılanır.
*Kuyruğu; spermin hareketinde yönün belirlenmesini sağlar. Sperm saniyede iki milimetrelik hızla yol alır.
Bütün spermler tek tipte değilidir. Kısa olanı uzun olanı, zayıfı, tek ve çift başlısı vardır.Böyle olduğu için birbirini tamamlayan bir toplum gibidirler.
İçlerinde dik başlıları, eğik başlıları olduğu gibi bazıları erkek, bazıları dişidir.
Erkekler XY, dişiler XX kromozomlarını taşır.
Vaginaya boşalan milyonlarca spermin bir bölümü uterusun sağ üst köşesinden uzanan tüpe doğru, diğerleri sol taraftaki tüpe doğru yola çıkar.Yüzlerce sperm yumurtaya yaklaşınca yumurtanın hoş kokusu spermleri kendine çeker. Ancak bunlardan sadece bir tanesi dişi yumurta (ovum) ile birleşerek döllenmeyi sağlar.
Döllenmiş yumurta yavaş yavaş tüpten uterus boşluğuna doğru ilerlemeye başlar. Bu ilerleme döllenmenin birinci hareketidir. İlerleyen döllenmiş yumurta kendi içinde bölünme ve büyüme ile ikinci hareketini de sürdürür. Tüpte gerçekleşen bu ilerleme ve çoğalma hareketleri uterusa kadar ortalama 2-3 gün sürer.

Döllenmiş yumurta en sonunda, uterus boşluğuna gelip desidua içine gömülür. (implantasyon)Artık gebelik meydana gelmiştir. Buraya kadar döllenmiş yumurtanın adı ZİGOT’tur.
Her sperm ve ovum, değişik DNA taşıdıkları için döllenme ile anne ve babanın çeşitli özellikleri döllenen yumurtaya taşınmış olur.
Döllenen yumurtada anne ve babadan aktarılan 23’er kromozom ikişerli sıralar oluşturur. Bu çiftlerden biri doğacak çocuğun cinsiyetini belirler.Cinsiyet kromozomları X ve Y kromozomları olmak üzere iki türdedir.
Ovumda sadece XX kromozomları bulunurken spermler XY kromozomlarını taşır. Eğer ovumu X kromozomu taşıyan bir sperm döllerse XX kromozom çifti oluşarak doğacak çocuğun kız olması sağlanır. Eğer sperm Y kromozomu taşıyorsa XY kromozom çifti oluşacağından doğacak çocuğun erkek olması belirlenmiş olur. Bazen iki ovum döllenmeye hazırlanır. Bazen de bir ovumu birden fazla sperm dölleyebilir. Böylece benzer ya da farklı ikizlerin oluşumu gerçekleşir.

Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Döllenme ve suni döllenme
Suni döllenme

Rastgele Yazılar

Kenevir bitkisi
Yaban mersini
Mantar
Gebelikte alınması gereken besinler
Akneler ve Beslenme
Beslenme ve besin
Göz kuruluğu
Sarı ot
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.