Cüzzam hastalığı nedir tedavisi

Kategori - Sağlık ( sağlık, cinsel sağlık, hastalıklar, sağlık haberleri kadın erkek sağlık )


Cüzzam hastalığı, siyah salgının bütün vücuda yayılmasıyla ortaya çıkan bulaşıcı ve kötü kokulu bir cilt hastalığıdır. Organlann mizacını, görüntüsünü ve şeklini bozar. Hastalığın ileri dereceye ulaşmasında organlar parça parça dökülür ve düşer.
cüzzam, cüzzam hastalığı
Sebepleri: Arslan, bu hastalığa çok yakalanmaktadır. Cüzzam, hastayı asık suratlı yapar ve ona arslan görüntüsü verir, (leolntiasis) Cüzzamlıya yaklaşan kimseye aslan gibi hücum eder veya hastalığını ona bulaştırarak onu yakalamış olur. Doktorlara göre cüzzam, bulaşıcı ve irsî bir hastalıktır. Bu sebeple cüzzamlıya ve veremliye yaklaşan kimse, bu hastalıklara hava ve teneffüs yoluyla yakalanır. Bazen vücut bu hastalığa çabucak yakalanabilmeğe elverişli olduğundan; yakınında ve düşüp kalktığı kişilerde mevcut olan hastalığı kendisine taşımaya kabiliyetli olur. Çünkü mizaç kopyacıdır. Hastalıktan korkmak ve bulaşacaktır diye evham içinde olmak, bulaşmanın en önemli sebeplerindendir. Çünkü evham çok kısa zamanda bütün kuvvetlere ve mizaca hakim olur. Hastanın nefesi bazen sağlıklı kimseye ulaşır ve onu hasta eder, bu bir çok hastalıklarda görülmektedir. Kirli havayı teneffüs etmek, hastalığın bulaşma sebeplerinden birisidir. Bütün bunlara rağmen; hastalığın bulaşabilmesi için vücudun bu hastalığa elverişli olması ve bu paraziti kabul etmesi lazımdır.
Cüzzamlmm kötü kokusu o kadar fazladır ki onun yanında uzun süre oturan ve konuşana bulaşıp hasta e-der. Cüzzamlı kimse eşi ile birlikte bir yorgan altında yatacak olursa, hastalık ona da bulaşabilir, çoğu kez o da hasta olur. Cüzzamlı kimsenin çocukları yaşlansalar bile cüzzam irsî olarak onlarda da görülür. Verem, sıtma ve uyuz hastalıkları da böyledir. Tabipler, veremli ve cüzzamlı hastalarla birlikte oturmamayı tavsiye ederler.

Cüzzamdan Korunmak: "Burun ve kulak deliklerinde kılların bitmesi, cüzzamdan korunmaya bir vesiledir.

Bulaşıcılığı: Cüzzamlı hastalara devamlı olarak bakmayınız! Onlarla konuşulduğu zaman, onlar arasında bir veya iki mızrak boyu mesafe bulunsun!

Tedavi: "Zeytinyağı yenir. Onunla yağlanılır. Zira zeytinyağı bir çok hastalık için şifadır. Cüzzam da o hastalıklardandır. Her kim aç karına her ay, üç gün bal şerbeti içerse felç, cüzzam ve alaca gibi kötü hastalıklardan sıhhat ve afiyet bulur. Başın ortasından kan aldırmak, deliliğe, cüzzama dokularda meydana gelen uyuşukluğa ve diş ağrılarına karşı faydalıdır.


Cüzzam îçin Faydalı Olan Bitkiler: Nergis, cüzzam ve abraş hastalıkları için faydalıdır. İçine altın tozu karıştırılmış ilaçlar cüzzam hastalığına ve safradan meydana gelen bütün ağrılara ve hastalıklara karşı faydalıdır. Zeytinyağı; cüzzam, kızıllık, sivilce, yara, çıban, egzama, habis yaralar, urlar ve kurdeşen gibi, cilt hastalıklarına karşı merhem gibi cilde sürülmesi gayet faydalıdır.

Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Beslenme nedir
Dengeli beslenme nedir önemi
Çocukluk Diabeti şeker hastalığı ve beslenme
Akne tedavisinde bilinmesi gerekenler
Kuş gribi nedir
Ganore tedavisi
Vajinit tedavisi
Sarkoidoz tedavisi

Rastgele Yazılar

Beslenme yetersizliği hastalıkları malnütrisyon
Defne
Patates püresi
F vitamini
Sarımsak bitkisi
Gebelikte beslenmenin önemi
Armut
Göz tansiyonu
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.