Çiçek hastalığının tedavisi

Kategori - Sağlık ( sağlık, cinsel sağlık, hastalıklar, sağlık haberleri kadın erkek sağlık )


Çiçek hastalığı, genellikle çocuklarda görülen bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Bazen orta yaşlı kimselerde de görülür. Deri altında meydana gelen beyaz, kırmızı, sarı, menekşe, yeşil, siyah ve iltihaplı taneciklerdir. Gözlerde çıktığı zaman gözü kör eder.
çiçek, çiçek hastalığı, çiçek hastalığı çocuk
Çeşitleri: Çiçek hastalığında hastanın çıkardığı çiçeğin çok çeşitleri vardır. Beyaz, kırmızı, san, menekşe, yeşil ve siyah olabilir. En hafifi beyaz olanıdır. Zira vücudun kuvvetli olduğuna delalet eder. Şiddetlisi ise, küçükten büyüğe doğru şu sıraya göredir. Beyaz, kırmızı, ' san, menekşe, yeşil ve siyah. Çiçeğin siyah olanı en kötüsü ve en tehlikelisidir. Vücutta çiçek kabarcıkları ne kadar az ve hacmi ne kadar büyük olursa, o kadar tehlikesi az olur. Çünkü bu durum vücuttan çıkan maddenin kontrol edilebilir ve vücudun kuvvetli olduğuna delalet eder. Ancak bu durumda bile, çiçeğin birisi batıp diğeri çıkıyorsa, yine tehlikelidir. Çiçek kabarcıkların sayı bakımından çok ve hacim bakımından küçük olanı tehlikelidir. Tehlikesi en az olanı, hastalığın başlangıcından itibaren üçüncü günde veya buna yakın günlerde çıkmış olanıdır. Yavaş yavaş çıkan çiçek tehlikelidir. Çünkü bu durum, hastalık unsurunun kuvvetli ve vücut mukavemetinin zayıf olduğuna delalet eder. Vücutta çıkan çiçeklerin hepsinin birden çıkması veya hepsinin birden kaybolması da tehlikelidir. Çiçeğin çabucak olgunlaşanı tehlikesi az (selîm) olan, geç olgunlaşanı ise tehlikesi çok (habis) olanıdır. Yuvarlak olanı selîm, köşeli olanları ise habistir. Karında ve göğüste çıkanları çok görülür ve tehlikelidir. Çünkü hastalığın etrafa yayıldığı için vücuttan çıkan maddenin kontrol edilemediğine delalet eder. El ve ayaklarda çıkması, baş ve yüzde çıkmasından daha iyidir. ızdırabı ve ateşi az olanı selim, bunun aksi ise habistir. Hastanın ateşi arttıktan sonra çıkanı, ateş yükselmesinden önce çıkanından daha az tehlikelidir. Nefes alıp verme normal ise selim, normal değilse habistir. Çok susuzluk veriyorsa öldürücüdür. Hastanın kan veya siyah renkte idrar yapması da öldürücüdür.

Sebebi: Çiçek hastalığı vücuttaki kanın bozulmasından meydana geldiği halde; kızamık, safra sıvısının bozulmasından meydana gelmektedir.

Belirtileri: Vücutta kaşıntı meydana getirir. Burun akıntısı, öksürük ve yüksek ateş baş gösterir. Vücutta ve gözlerde kızartılar meydana gelir, Nefes alıp-verme güçlüğü ortaya çıkması gibi şeylerdir. Vücutta lekeler bırakır. Gözde çıkarsa, gözü kör ettiği olur. Vücutta hafif kavlamalar meydana getirir.

Tedavi: Çiçek, su çiçeği ve kızamık hastalığına yakalanan kimselerin soğuktan ve özellikle soğuk sudan sakınmaları lazımdır. Çiçek hastalığı başladığı zaman, hastanın gözelerine sürme çekilir, ayaklarının altına da kına yakılırsa, çiçek gözlerine zarar vermez. Mercimek suya ıslatılıp içilirse, çiçek hastalığına karşı faydalıdır. Hünnap şurubu, çiçek ve kızamık hastalıklarına karşı faydalıdır. Hastayı ishalden korumak lazımdır.

Yorumlar

2tuğçe - 2012-02-09 03:32:10
çoooooook süper ama biraz da kötü benn 12 hiiç cıkarmadım

2semra - 2012-08-07 15:30:58
allah razı olsun merak ettiğim herşey vardı kızım su çiçeği çıkardı doktora götürdüm beni fazla bilgilendirmedi mesela ölümcül oldugunu gözde çıkarsa kör ettiğini vs öğrendiğim iyi oldu sayenizde teşekürler


Benzer Yazılar

Akne tedavisinde bilinmesi gerekenler
Ganore tedavisi
Vajinit tedavisi
Sarkoidoz tedavisi
Zehirlenmesi tedavisi
Kısırlık tedavisi
Ağız kokusu tedavisi
Abse çıban tedavisi

Rastgele Yazılar

Dul avrat otu
Abse çıban tedavisi
Bademcik iltihabı tedavisi
Akciğer cerrahi
Süt çocuğunun beslenmesi
Badem
Ihlamur
Ayak bacak ağrıları tedavisi
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.