Anne ve çocuk sağlığı

Kategori - Sağlık ( sağlık, cinsel sağlık, hastalıklar, sağlık haberleri kadın erkek sağlık )


Toplumların bir bakıma yaratıcısı olan ananın sağlığının yükseltilmesi, tüm sağlık sorunlarının çözümünde olduğu gibi ülkemizde öncelikle sorun olan eğitime bağlı olarak artmakta ya da azalmaktadır. Ülkemizin yine öncelikli sorunlarından olan anne, çocuk grubunun sağlığının iyileştirilmesi ve sağlık seviyesinin yükseltilmesinde, nitelikli ve bilgili sağlık personelinin önemi de tartışılmaz bir gerçektir.

anne çocuk aile

Sağlık olayları ve dolayısıyla sağlık problemleri, kesinlikle toplumsal yapının ürünleridir. Bunları meydana getiren ortam, olumlu olumsuz faktörlerin sıkı ilişki ağı içinde yer aldığı bir özellik taşır. Beslenme.gen.tr olarak sizlere elimizden geldiği kadar anne ve çocuk sağlığının toplumdaki bakış açısını yerini önemini vurgulamak istiyoruz, çünkü anneler gerçekten toplumların yaratıcısıdır. Günümüzde temel sağlık bilgilerinin aile bireylerine uygulanması yani hayata geçirilmesi pek çok kişinin gözünde "kadın işi" dir. Ancak kadının aile içindeki ve dışardaki işleri zaten çok fazladır. ( Yemek, bulaşık vb gibi örnekler ) Özelikle kırsal kesimde kadın, dışarda yiyecek üretir, ürünleri pazarlar, suyu taşır, yakacağı odunu toplar, ahırdaki hayvanlarına bakar, tarlalarını eker ve biçer, süt sağar daha bir çok örneklendirme ile çoğaltılabilir. Kısacası bunları yaptıktan sonra dışarıdaki işini bitirince evine döner, aşını, yemeğini pişirir, evinini süpürür, ihtiyarına hastasına bakar. Akşam olunca erkeğini mutlu eder ve bunun sonucunda en önemli işi olan çocuklarını doğurur, onlara bakar.

Toplumumuzda kadınların yükü çok fazladır ve bu yükün ağırlığı ise onların sağlığını ve çocuklarının büyüme ve gelişmesini olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden "çocukların ve anaların hayatlarının korunmasında" erkeklerin de yardımcı olmaları ve etkin bir görev almaları kesinlikle gerekmektedir. Çok zor ve çok da önemli olan bu göreve erkeklerin de katkıda bulunmaları fikrinin yaygınlaşmasının, ana ve çocuk sağlığının korunması ve yükseltimesine son derece katkı sağlayacağı ve etkili olacağı kaçınılmazdır.

Dünyada her gün 1000'den fazla kadın gebelik ve doğumla ilgili çeşitli sebeplerden ölmektedir. Kadınlarımıza kendileri ve doğacak çocuklarının sağlıkları için gerekli bilgiler verilse bile onların bu bilgilerden tam olarak yararlanabilmeleri için, kocalarının, çevrelerinin ve sağlık personelinin desteğine ihtiyaçları vardır. Özellikle koca (eş) izin vermedikçe, kadının bu bilgileri uygulaması neredeyse imkansızdır.

Erkek kadına çocuk doğuran bir varlık gibi baktığı ve "karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmiyeceksin" şeklindeki eski tarz düşünceler değişmediği sürece, ana sağlığını yükseltmek çok zor ve imkansız gibidir. Biz Türkiye Cumhuriyetinin insanlarıyız, Türküz, herşeyden önce fedakarlığımızı ön plana çıkarmalıyız. Gebelikler arasındaki sürenin ayarlanmasının, anne ve çocuklarının daha sağlıklı olmasında ne kadar önemli rol oynadığı biinmesine rağmen, bu durum çoğunlukla önemsenmez ve "ikisi birden büyür" gibi düşünce ile "çok sayıda" ve ya "çok sık" aralıklarla doğum yapılırsa, ya da kadınların "çok yaşlı" veya "çok genç" doğum yapmaları sonucu, dünyadaki bebek ölümlerinin yaklaşık üçte bir oranında artmasına neden olacaktır. Bir araştırmaya göre Türkiyenin toprakları 600 milyon insanı besleyebilecek kapasitedir. Neden bizim neslimiz çoğalmasın ? Anadolu' da hala bir kız çocuğu doğduğu zaman üzülen babalar, karını boşamaya kalkan erkekler, "yine kız doğurdum" diye kendini suçlu gören kadınlar üstüne kuma geleceğinden korkan kız annelerinin olduğunu düşünmek bile acı verir, ama gerçekler malesef böyledir. Hiç mi vijdanınız yok ? Hiç mi Allah korkunuz yok ? Kız erkek ne fark eder ? evlat evlattır. Allahın takdiridir. Başınızın üstünde yeri olması gerekmez mi. Bu zihniyetleri beynimizden silmeliyiz. Allahın yarattığı insan denilen doğa harikası varlığı, kadın erkek olarak ayırmak ve kadını ikinci sınıf varlık gibi görmek geri kalmış kafaların ürününden ibarettir.

Ne yazık ki bu düşüncede olan erkeklerin eşleri de kocalarına bir erkek çocuk verebilmek için çok ve sık doğumu tercih ediyorlar, ve böylece ana çocuk sağlığı tehlikeye riske girmiş oluyor. Oysa bu konumuzda vermek istediğimiz mesajı herkez anlıyabilse, ve uygulansa her yıl dünyada 3 milyondan fazla çocuğun ve 300.000 bin gibi bir rakamda annelerimizin hayatını kurtarabileceğimizi biliyormuydunuz ? O halde bir toplumda kadına ne derece değer verilirse, ailede kadına düşen düşünme ve uygulama sorumluluğu ne derece artılırsa yetişecek nesillerin oluştaracağı toplumlar da o derece gelişecek ve dengeli bir toplum oluşacaktır. Beslenme.gen.tr olarak anne ve çocuk sağlığının önemini toplumumuzdaki olumlu olumsuz davranışarı açıkladık. Unutmayın el ele olduktan sonra üstesinden gelemiyeceğimiz hiç birşey yoktur.

Yorumlar

1sevgi - 2010-01-15 07:13:47
:)maksat yorum olsun...


Benzer Yazılar

Çocuk beslenmesi
Çevre sağlığı koşullarının yetersizliği
Çocuk beslenmesi hastalıkları marasmus
çocuk beslenmesi hastalıkları kuvaşiorkor
Çocuk beslenmesi hastalıkları anemi
Çocuk beslenmesi - Raşitizm
Her yıl 600 bin anne adayı ölüyor
Anne sütü bebeğinizi kanserden koruyor

Rastgele Yazılar

Çocuk gelişimi ile ilgili sebepler
Çocuklarda büyümüş lenf bezleri
Cilt bakım maskeleri
Kuru baklagiller
Çocuklarda beslenmenin önemi
incir yemiş
0-4 yaş grubu çocukların beslenmesi
Mayasıl otu
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.