Aile planlaması nedir

Kategori - Sağlık ( sağlık, cinsel sağlık, hastalıklar, sağlık haberleri kadın erkek sağlık )


Aile Planlaması ; Ailelerin istedikleri ve bakabilecekleri sayıda ve en uygun zamanda çocuk sahibi olmaları veya çiftlerin ekonomik olanaklarına kişisel isteklerine göre çocuk sayısını tayin etmeleri ve doğumlar arasında istedikleri aralığı sağlamalarıdır.

aile

Aile planlaması hizmet verilirken hiçbir şekilde aile bireylerinin sınırlandırılması anlamını taşımaz. Aileler çocuk sahibi olmada tamamen serbest olup, kendi iradeleri ile istedikleri sayıda çocuk sahibi olabilirler.

Aile Planlamasının Önemi ; Ailelerin her yönden tam bir iyilik halinde olabilmeleri onların sosyal yaşantılarını ve aile düzenlerini kendi olanak ve yeteneklerine göre kurabilmeleri ve devamını sağlamalarına bağlıdır. Bir aile, istediği çocuk sayısına ulaştıktan sonra, istenmeyen diğer çocuklara sahip olma tehlikesi ve onların getireceği ekonomik ve sosyal baskının endişesi içinde yaşıyorsa o ailenin sağlıklı olduğundan bahsetmememiz gerekir. Aynı zamanda istenmeyen gebelik korkusu nedeniyle karı koca ve aile bireyleri arasındaki ilgi ve bağların zayıfladığını gözlemek mümkündür. Aile bireyleri içinde en çok ilgiye ihtiyacı olan küçük çocuk annenin sütüne, bakım ve sevgisine ihtiyaç duyar. Çocuk bunları alamadan, annenin ise bir önceki gebeliğin ve doğumun etkisini düzeltip tam olarak iyileşmeden diğer bir çocuğa gebe kalması halinde onların sağlıklı olduklarını düşünmek bile mümkün değildir. İşte aile planlaması, bu olumsuz durumları önlemek amacıyla ailelere daha iyi sağlık, sosyo ekonomik durum ve ruh sağlığı, aile huzuru ve mutluluğu sağlamaya çalışan bir hizmetler topluluğudur. Aile planlamasının temel amacı çok ve sık gebelik ve doğuma bağlı ana ve çocuk sağlığına olabilecek olumsuz etkileri önlemek, oluşan olumsuz etkilerin giderilmesine yardım etmek ve çocuğu olmayan ailelerin çocuk sahibi olmalarını sağlamaktır. Özellikle istenmeyen gebeliklerin isteyerek yok edilmesinde tehlikeli yöntemlerin kullanılmasını önleyerek, annelere gebelikten korunmanın modern ve tıbbi yollarını öğretmeyi amaçlar. Bu amaçlar buradan yola çıkarsak şunları kendimize örnek alabiliriz ;

Sağlıklı, mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirmek, Doğurganlık çağında kadın ve erkekleri üreme konularında bilgilendirmek ve bu dönemlerini sağlıklı, kaygısız ve mutlu geçirmelerini sağlamak, sık ve çok gebelik ve doğum nedeni ile ana ve çocuk sağlığının bozulmasını önlemek, İstedikleri halde çocuk sahibi olamayan ailelere yardım edip onlarında tıbbi olanaklardan yararlanarak çocuk sahibi olmalarına yardım etmek. Hızlı nüfus artışını önleyerek, nitelikli, sağlıklı ve mutlu bir toplumun oluşmasında herkes üzerine düşenleri yapmalı ki, huzur dolu bir ülke bırakalım gelecek nesillerimize.

Görüldüğü gibi aile planlaması hiçbir şekilde aileleri kısırlaştırmak veya nüfusu azaltmak demek değildir. Temel hedef ; İstenmeyen gebeliklerin, isteyerek yok edilmeye çalışılması ve bunun sonucu gelişen düşük ve ölümlerin önüne geçmek her aileye arzu ettiği düşündüğü sayıda çocuğa sahip olması için yardım etmek ve gebeliği önleyici yöntemlerden yararlanmasını sağlamaktır.

İyi bir aile planlaması, aşırı doğurganlık ve çocuk ölümlerini önleyerek, yaşama şansı verileceklerin doğmasına izin verir. Böylece kısa vadede nüfus sayısını azaltamaz. Nüfus planlaması ve aile planlaması bazı yerlerde aynı anlamda kullanılır. Oysa her iki deyimde değişik ve farklı amaçla yola çıkılan ve farklı bir uygulamadır. Nüfus planlamasında sert ve yaptırımcı önlemler söz konusudur. Aile planlamasında ise gönüllü katılım esasına dayanan bir hizmet uygulanır.

Yorumlar

1checkup - 2010-04-18 13:29:51
ben bu aile planlamasına inanmıyorum.cünkü kendileri fırt fırt doğuma üstüne para verirken nüfusu azaltmak icin bize nerdeyse para verecekler.kendi nüfusları sürekli yaslanıyor cünkü.


Benzer Yazılar

Beslenme nedir
Dengeli beslenme nedir önemi
Aile Planlaması
Kuş gribi nedir
Atelektazi nedir
Akupunktur nedir
Alerji nedir
Anestezi nedir

Rastgele Yazılar

0-4 yaş grubu çocukların beslenmesi
Çok uyumak bitkisel tedavi
Mamaların bebeğe göre hazırlanması
Akneler ve Beslenme
Zeytin ağacı
Gül hatmi
Hayvan sütlerinin çocuklara uygun hazırlanması
Andız otu
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.