Adet kanaması bitkisel tedavi

Kategori - Sağlık ( sağlık, cinsel sağlık, hastalıklar, sağlık haberleri kadın erkek sağlık )


Herhangi bir özür, sebebiyle olmaksızın, erginlik çağına gelmiş kadınların belli aralık ve belli zamanlarda rahimlerinden gelen kana hayız kanı denir. Buna göre; Hamile kadın adet görmez, Erginlik çağma gelmeyen genç kız adet görmez, Adetten kesilmiş yaşlı kadın hayız görmez, Doğum, düşük ve özür sebebiyle gelen kan "hayız kam" değildir. Bunlardan gelen kan özür kanıdır. Adet kanamasının en azı üç gün, en çoğu ise on veya on beş gündür. Adet kanamasının devam süresi her kadına göre değişiklik gösterir. Her kadın için alışkanlık haline getirilmiş bir süre ' vardır, bu süre dışında olan kanama, ' adetten değildir.
adet, adet kanaması, kadın
Bazı kadınlar, adet kanaması sırasında, bilhassa başlangıç günlerinde ağrı, sıkıntı, yarım baş ağrısı ve cinsî münasebete karşı isteksizlik gibi bir takım sıkıntılar geçirdiği için, bir nevî ruhî olarak hastadırlar. Hamile olan kadın adetten kesilir. Zira adet görme zamanında rahimden dışarı atılan kan, hamilelik müddetince ; çocuğa gıda haline dönüşür. Çocuk bu ; gıdayı göbek kordonu vasıtasıyla alır.

Hayız Kam ile Özür Kanı Arasındaki Fark: Adet kanamasının belli bir zamanı vardır. Özür kanamasında ise belli bir zaman yoktur. Adet kanaması rahimden gelir. Özür kanı ise damardan gelir. Adet kanının rengi siyahımtırak ve özel bir kokusu vardır. Özür kanı ise, burun kam gibi açık renkli olup kokusu da yoktur.

Emzikli Kadın Adet Görmez: Emzikli kadınlar genel olarak âdet görmezler.

Adet Kanamasının Zamansız Kesilmesi Adet kanamasının yaş itibariyle zamansız kesilmesi hâlinde, kanamanın devamını sağlamak için uyluktan veya uyluk damarlarından kan alınır.

Kanamayı Durdurmak: Kadınların kendilerine zarar vermeyecek bir ilaç kullanarak, âdet kanamasını durdurmaya çalışmaları câizdir. Ancak bu hareket, kadının kısırlaşmasına ve neslin devamına engel olacak olursa câiz değildir. Eğer kadının kocası varsa, onun da iznini alması lâzımdır.

Adet Kanamasını Çoğaltan Bazı Maddeler: Kekik; idrarı ve âdet kanamasını söktürüp çoğaltır. Papatyanın suyu içilir veya lapasının üzerine oturulursa, idrarı ve âdet kanamasını söktürür. Sarımsak, âdet kanamasını çoğaltır. Havuç tohumu adet kanamasını söktürür. Çaman otunun kaynatılmış suyu içilirse, âdet kanamasını çoğaltır. Çörekotu yemek, âdet kanamasını ve sütü çoğaltır. Çörekotundan bir defasında yarım dirhem (1.6 gram); bir günde ise iki dirhem (6.4 gram)'dan fazla alınmamalıdır.

Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Bitkisel elma sirkesi ile cilt bakımı
Akne tedavisinde bilinmesi gerekenler
Adet düzensizliği
Ganore tedavisi
Vajinit tedavisi
Sarkoidoz tedavisi
Zehirlenmesi tedavisi
Kısırlık tedavisi

Rastgele Yazılar

Şifalı Bitkilerin Faydaları
Her yıl 600 bin anne adayı ölüyor
Anne sütünün bileşimi
Kayın ağacı
Sigarayı bırakma yöntemleri
Yonca bitkisi
Bağırsak tıkanması
Çıban nedir neden çıkar
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.