Çocukların enerji ve besin ihtiyacı

Kategori - Çocuklarda beslenme ( çocuklarda sağlıklı dengeli beslenme, çocukların beslenmesi )


Çocuğa verilecek besinler, onun sindirim sistemine uygun olmalıdır. Çocuğun dişleri olmadığından, besinler emilebilir kıvamda olmalıdır. Yenidoğan bebeğin beslenmesinde anne sütünün, bebeğin fiziksel, mental ve psikolojik büyüme ve gelişmesinde emzirmenin yerine tam anlamı ile tutabilecek başka bir beslenme yöntemi yok gibidir. Geçerli bir engel olmadıkça bebek mutlaka en azından ilk 6 ay emzirilmelidir. Çocuk beslenmesinde, zorunlu durumlarda hayvan sütleri de kullanılmaktadır. Hayvan sütü değiştirilerek bebeğin sindirim sistemine uygun duruma getirilir. Anne sütü yerine kullanılmak üzere mamalar yapılır.

biberen çocuk, bebek

İnek sütü en çok kullanılan süttür ancak bu da yenidoğan bebek için fazla konstantredir. O nedenle beslenme inek sütü ile gerçekleştirilecekse süt sulandırılır. Süt yerine yoğurt ve özel mamalarda kullanılabilir. Süt çocuklarının beslenme ile almaları gerekli besin öğeleri şunlardır ;

Enerji : Enerji gereksinimi çocuklarda, büyüklere oranda daha fazladır. Çünkü büyüme süreci enerji gerektirir. Bebekler en çok enerji harcadıkları zaman, en hızlı büyüme çağındadırlar. Çocukların değişik yaşlarda enerji gereksinimleri farklıdır. 6- 12 aydaki süt çocuklarının enerji veren besin öğelerine olan ihtiyaçları şöyle açıklanmaktadır.

Yağ ve şekerleri bir grup olarak inceleyecek olursak bu başlık altında katı ve sıvı yağlar, şekerler, pekmez, bal, reçel gibi ayırabiliriz.

Katı ve sıvı yağlar : Günlük ortalama 10 gram.
Şekerler : Günlük ortalama 20 gram.
Pekmez, bal, reçel vb. : Günlük ortalama 10 gram.

Protein : Büyüme çağında protein ihtiyacı da fazladır. Dokuların büyümesi devamlı protein sentezi gerektirir. Bu nedenle büyüme çağında, vücut dokusuna kaliteli protein gereklidir. Düşük kaliteli proteinlerle (soya proteini) bu gereksinim karşılanmaz. Süt çocuklarının protein içeren besinlere olan gereksinimleri şöyle açıklanmaktadır.

Et ve benzeri türlerde ;

Yumurta : Günlük ortalama 50 gram.
Et ve kuru baklagiller : Günlük ortalama 30 gram

Süt ve türevlerinde ise ;

Süt veya yoğurt : Günlük ortalama 600 gram.
Peynir : Günlük ortalama 10 gram.

Ülkemizde, yumurta et ve sütle protein gereksinimi karşılanamadığını düşünürsek, düşük kaliteli protein kullanılmak zorunluluğu nedeniyle bu miktarlara ekleme yapmak gerekmektedir.

Mineraller : Yenidoğan bebeğin vücudunda yetişkinlerden daha az mineral bulunur. Ancak büyümenin hızlı olduğu çağda daha çok ihtiyaç duyulur. Bebeğin vücudunda depolanan mineraller özellikle de demir ilk dört ayda gereksinimi karşılar.

Süt çocuğunda, günlük ortalama mineral gereksinimi şöyledir ;

Kalsiyum : 500 mg,
Demir : 5- 10 mg, ( 6 aydan sonra )
İyot : 50 mikrogram,
Magnezyum : 70 mg,
Fosfor : 400 mg,
Manganez : 1- 2 mg,
Potasyum : 0- 4, 0 - 8 gram,
Sodyum : 1 gram,
Kükürt : 0 - 7 mg,
Çinko : 5 - 10 mg.
Flouid : Milyonda bir ( içme - kullanma suyunda ) alınmasına gereksinim vardır.

Vitaminler : Büyümenin hızlı olduğu süt çocukluğu döneminde vitaminlere olan gereksinim de fazladır. Vitaminlere katalizör (aracı) gıdalar olmaları nedeniyle vücuttaki tüm organların yapısında, çalışmasında diğer besin öğeleri ile birlikte görev alırlar. Örneğin kalsiyum kemiklere yerleşmesinde ( D ) vitamini yardımcı olurken, hemoglobinin oluşmasında protein, demir ve (C) vitamini birlikte görev yaparlar. Çocukların vitamin gereksinimlerinde bazılarının günlük ortalama değerleri şöyledir.

A vitamini : 1500 LU, B12 Vitamini : 1 - 2 mcg,
B6 vitamini : 0.3 - 0.6 mg, Folik asit 40 - 60 mcg,
C vitamini : 20-30 mg, D vitamini : 400 LU, bebeklerin gereksinimi olan vitaminlerden bazılarıdır.

Sıvı: Bebeklerin günlük sıvı ihtiyacı vücut ağırlığının her kilogramına ortalama 150-175 ml'dir. Yani 5 kg olan bir bebeğin günlük beslenmesinde ortalama olarak toplam 775-800 ml sıvı bulunmalıdır.


Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Beslenme ve besin
0-4 yaş grubu çocukların beslenmesi
4-6 yaş grubu çocukların beslenmesi
Besin alerjilerinde beslenme
Kız çocukların ergenliğe geçiş yaşları
Gebelikte besin öğeleri
Emziklilik döneminde enerji ve besin ihtiyaçları
Besin alerjisi

Rastgele Yazılar

Susam
Anne sütü yerine hayvan sütü kullanılması
Defne
Alerji nedir
Atelektazi nedir
isveç diyeti
Hatmi bitkisi
Bebekler için bezelye çorbası
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.