Çocuk beslenmesi

Kategori - Çocuklarda beslenme ( çocuklarda sağlıklı dengeli beslenme, çocukların beslenmesi )


Büyümenin hızlı ve özel olduğu durumlarda (doğum, emziklilik gibi) beslenme ihtiyacı farklılaşır. Çocuğun sağlıklı büyümesinde düzenli beslenmenin rolü çok büyüktür. Beslenme çocuğun gelişimini doğrudan etkileyen bir faktördür. Yetersiz ve dengesiz beslenme, çocuğun sosyal, bilişsel, fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkiler. Sağlıksız beslenme vücut direncini azaltarak bireyin hastalıklara yakalanma riskini daha da artıracaktır.

Büyüme çağında iyi beslenemeyen çocuklarda gelişim geriliği, zayıf bünye, dayanıksızlık, ileride düzeltilmesi imkansız vücut bozukluklarına oluşabilir. Yeterli besin alamayan, düzenli yemeye, yemek seçen, yemeklerden sonra kusma nöbeti geçiren çocuğun gelişmesi olumsuz etkilenir. Sağlıklı gelişmenin ilk şartı yeterli ve dengeli beslenmedir. Çocuğun beslenmesinde amaç; gelişmeyi sağlayacak düzeyde enerji, vitamin ve mineral sağlamak, diş sayısına ve sindirim sistemine uygun çeşitli miktar ve kıvamdaki besinleri seçerek çocuğa sunmak, olumlu beslenme alışkanlığı kazandırmak olmalıdır.

İyi beslenen bir çocuk canlı, hareketli, neşeli ve istekli olur. Vücut yapısı sağlam ve normal görünümlüdür. Hastalıklara karşı dirençlidir. Bu dönemde yapılacak en yanlış davranış çocuğun zorlanarak belenmesidir.

1 yaş çocuğu kendi kendine yemeğe çok isteklidir. Bu dönemde çocuk yarı kontrollü bırakılabilir. 2. yaşında kaşığı daha kontrollü kullanabilir. 3.cü yaşta sandalyeye daha rahat oturur ve yemeğini daha rahat ye. 4-5 yaşta kendi kendine beslenebilir hale gelir. Çocuklar azar azar ve sık sık beslenmelidir. Ara öğünlerde verilen besinler, ana öğünü etkileyecek ve iştahı kapatacak nitelikte olmamalıdır. Meyve ve taze sıkılmış suları tercih edilebilir.

Çocuklarda istenmeyen durumlar olarak ortaya çıkan zayıflık, şişmanlık ve bodurluğun en önemli nedenlerinden biri de beslenme bozukluklarıdır. Yetersiz ve dengesiz beslenme durumunda vücudun büyüme gelişme ve normal çalışmasında aksaklıklar ortaya çıkar. Çocuklarda büyüme ve gelişme gerilikleri görülür. Örneğin boyu yeterince uzamaz, ağırlığı az olur, dişi geç çıkar, kemikleri iyi gelişmez, kalıcı bozukluklar ortaya çıkabilir. Y da çocuğun gereğinden fazla karbonhidrat değeri yüksek yiyecekleri ile beslenmesi erken dönemde şişmanlığın ve şişmanlığa bağlı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. ( Örneğin; abur cubur yiyecekler gibi )
Okulöncesi dönemdeki çocuklarda zaman zaman ortaya çıkan iştahsızlık durumunu yetersiz beslenmenin ya da beslenme bozukluğunun başlangıcı saymak doğru değildir. Çocuklardaki bu durum, kısa süreli, geçiçi olarak da ortaya çıkabilir. Çocuk beslenmesinin, onların sosyal, ruhsal, zihinsel olarak normal gelişmelerinde ve sağlıklı olabilmelerinde önemi büyüktür. Bu dönemde yetişkinlerin tutumları ve çocuklarına verecekleri doğru beslenme alışkanlıkları ve davranışları, çocuğun beslenme alışkanlıklarının temelini oluştaracaktır.

Yorumlar

1emre - 2010-04-19 11:24:48
super bir sey


Benzer Yazılar

Çocuk beslenmesi
Çocuk beslenmesi hastalıkları marasmus
çocuk beslenmesi hastalıkları kuvaşiorkor
Çocuk beslenmesi hastalıkları anemi
Çocuk beslenmesi - Raşitizm
0-4 yaş grubu çocukların beslenmesi
4-6 yaş grubu çocukların beslenmesi
Çocuk kilo gelişimi

Rastgele Yazılar

Muhallebi tarifi ve bebek muhallebisi
Akciğer kistleri
Abse çıban tedavisi
Prostat kanseri
Kabak bitkisi
Üzüm diyeti
Çocuk beslenmesi hastalıkları marasmus
Zayıflama diyeti
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.