Beslenme alışkanlıkları

Kategori - Çocuklarda beslenme ( çocuklarda sağlıklı dengeli beslenme, çocukların beslenmesi )


Beslenme alışkanlıkları çocuklarda bu dönemde en önemli nokta çocuğun süt dışındaki besinleri yemeye alıştırılmasıdır. Bu gıdalar onun hoşlanacağı şekerleme, pasta, kurabiye ve bisküvi değil esas öğünlerdeki alması gerekli besinler olmalıdır. Çünkü bebeğin yeterli ve dengeli beslenmesi, büyüme ve gelişmesi buna bağlıdır. Öğünlerde sadece tatlı kolay yenen gıdaları alması öğünlerdeki gerekli besinleri almasını engellediği gibi ayrıca diş çürümelerine de neden olmaktadır.

süt çocukları, beslenme

Süt çocukları aldıkları gıdaların tadını ve yumuşak sert, acı, ekşi oluşunu öğrenmeli ve alıştırmalıdır. Bu çocuklar kaşıkla beslenmeye, bardaktan su içmeye ve besinleri çiğneyerek yutmaya alıştırılmalıdır. Süt çocukların da bebeklerde beslenme alışkanlıklarının önemi çok özel bir yere sahiptir. Yanlış beslenme alışkanlığı kazandırılması ve çocuğun malnütrüsyon dediğimiz yeteriz ve dengesiz olarak beslenmesine neden olabilir.

Anneler beslenmeyi karın doyurma olarak algılayıp "yesinde nasıl yerse yesin" düşüncesi ile hareket ederlerse çocuklar genellikle tek tip beslenmeye alışmakta veya besin değeri düşük tek taraflı olarak beslenmektedirler. Bunun sonucu hem büyüme ve gelişmeyi etkiler, hem de ileride ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Onun için çocuklara ek besinlerin zamanında verilerek alıştırılmaması ondan sonraki yaşlarda süt kıvamında olmayan pütürlü besinleri almasını güçleştirmektedir. Çocukların bazı besinlere alışamamasının bir diğer nedeni de ailelerin çocuk beslenmesi ve beslenme konusundaki yanlış ve basit inançları, sosyal adetleridir.

Kaşıkla beslenen süt çocuğunda "dil ile itme refleksi" vardır. Ağızlarına dokunan kaşığı dileri ile iterler. İlk kez verilen su ve süt gibi çok sulu besinleri ağızlarında dolaştırırlar ve dışarıya doğru iterler ve çıkarırlar. Çoğu zaman ilk denemeler başarısızlıkla sonuçlanır. Şekerli süte alıştırmak daha kolaydır. Erken yaşlarda başlayarak alıştırmak gereklidir. Bunun için bebek annesinin kucağında ve başı biraz yukarıda olacak şekilde, su ya da meyve suyu, kaşıkla verilerek ilk adım atılmalı ve başlangıç yapılmalıdır. Alıştırıldıktan sonra daha koyu olan muhallebi tarzında besinleri alması kolaylaşmış olur.

Çocuğunuz büyüdükçe doğal beslenen anne memesini, yapay beslenenler biberonlarını tutmak isterler. Tabaklarını kaşıklarını tutarlar. 6 ila 8 aylarda kaşığı ve bazende ellerini tabağa daldırırlar. Bu fena bir alışkanlık değildir. Kendi kendini beslenmeye yöneltmektedirler. Çocuklar 5-6 aydan itibaren bardaktan su içmek isterler. Buna alışmaları için sevdikleri meyvesuları ya da suyu küçük fincanlarla vermek onları cesaretlendirir. İlk deneyimlerinde öksürebilir ve devam etmek istemezlersede daha sonra rahatlıkla yatabilirler.

Hayatın 6. ayına kadar, besinleri yutmaya alışmıştır. Sulu ve yumuşak besinler verilmesi sürdürülürse, dişleri çıktıktan sonra da çiğnemek istemezler. 6.aylıktan başlayarak dişleri çıkmaya başlar. Diş etlerindeki kaşınma nedeniyle eline geçen herşeyi ısırmaya çalışır. Bu dönemde eline bisküvi ya da ekmek kabuğu verilerek çiğnemeye yutmaya alıştırılması önerilebilir. Ancak bu sırada çocuk yalnız bırakılmamalıdır. Çocuk tıkanır, nefes alamaz veya boğulma riskiyle karşı karşıya olabilir. Isırmaya alıştığı zaman oyuncaklarını, kendi elini hatta anne memesini ısırabilir. Bu durumda annenin şiddetli tepkisi çocuğun memeyi bırakmasına neden olabilir. Annelerin iç güdüsel ya da bilinçli hoş görüşü sayesinde arada bir çıkan tartışmaya rağmen emzirme iyi gider.

Süt çocukları 9-12 aylar arasında, kucakta beslenme yerine ailesi ile birlikte masada yemek yemeyi arzular, ve ister. Türk toplumunda çocuklar annelerinin kucağında sofraya oturtulur. 9-10 aylık olunca kendi başına oturur kaşıkla oynamaya başlar, döker, saçar kendi kendine neşeli bir ortam geliştirir. Elbisesini veya çevreyi kirletir. Sofra özlemi ve başarılı bir beslenme alışkanlığı kazanacağı düşünülerek anlayışlı davranmak gerekir. Yemeklerde oynamasına tatlılıkla engel olunursa, yemek yemenin önemini kavrayacak ve zamanla daha uyumlu davranacaktır. Zorla yedirmek yerine sofradan kaldırmak psikolojik iştahsızlık gelişmesini önlemek yönünden daha yararlı olur.


Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Beslenme nedir
Dengeli beslenme nedir önemi
Beslenme ve besin
toplumda görülen beslenme sorunlarının nedenleri
Beslenme yetersizliğinin çocuğun gelişimine etkileri
Beslenme yetersizliğinin nedenleri
Beslenme yetersizliği hastalıkları malnütrisyon
enfeksiyon hastalıkların beslenme

Rastgele Yazılar

Gebelikte protein
Hamilelikte bulantı ve kusmalar
Atelektazi nedir
Pazı bitkisi
Beslenmenizde turpu eksik etmeyin
Çocuklarda zehirlenme
Akupunkturla zayıflama
Tüp bebek yöntemi
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.