Tereyağı kalp krizini önlüyor

Kategori - Beslenme ( Beslenme, dengeli beslenme, sporcu beslenmesi, çocuk bebek beslenmesi )


Kanadalı bilim adamları, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa neden olduğu öne sürülen tereyağını temize çıkardı.

tere yağı

EDMONTON - Yeni bir araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, tereyağı ve sığır eti kalp krizi riskini ve kolesterolü düşürüyor, şeker hastalığı ve obeziteyi tedaviye yardımcı oluyor.

Alberta Üniversitesi profesörü Spencer Proctor ve asistanı Flora Wang tarafından yapılan araştırma sırasında, 16 hafta boyunca deney farelerine tereyağı ve inek etinde bolca bulunan vaksenik asit bakımından zenginleştirilmiş diyet uygulandı.

Vaksenik asidin vücutta kolesterol başta olmak üzere birçok rahatsızlığa sebep olan şilomikronların oluşmasını yavaşlattığı gözlemlenirken, deney sonunda kötü kolesterol olarak bilinen LDL başta olmak üzere, toplam kolesterol ve trigliseritte düşüş görüldü.

Flora Wang, “Tereyağı, sığır eti ve türevlerinde vaksenik asid oranı en az yüzde 70’tir. Araştırmanın bizi en çok sevindiren sonuçlarından biri, metabolizmada birçok hasara sebep olan şilomikronların oluşmasının bu yolla yavaşlatılabileceği olmuştur. Bugüne kadar zararlı etkilerinden korktuğumuz doğal yağlar, aslında sağlığımız için son derece faydalı. Tereyağı ve sığır etinin kalp krizi riskini düşürmesi, şeker hastalığı ve obezite tedavisine yardımcı olması ve kolestrole iyi gelmesi, artık bir realite” diye konuştu.

Bu arada, doktora öğrencisi olan Flora Wang, araştırma sonuçlarını sunduğu, Alberta’da düzenlenen “Uluslararası Şilomikronların Zararları Sempozyumu”nda “genç araştırmacı” ödülünü aldı.

Yorumlar

2akon - 2010-04-21 12:53:13
ilginç ben bütün katı yağların zararlı oldugunu düşünüyordum ama yanılmışım demekki tereyağı yemek lazım

2mustafa - 2010-04-28 09:20:29
tereyagın zararını ve faydalarını paylaştıgınız için teşekkürler


Benzer Yazılar

Tereyağı kalp krizini önlüyor
Diyet kadınlarda kalp krizi riskini azaltıyor

Rastgele Yazılar

Diyet listeleri
Tarhana çorbası
Çocuk bebek düşüğü
Çocuklarda beslenme ile ilgili yanlışlar
Yağlar ve beslenme
Çocuklarda doğuştan kalça çıkığı
1-6 yaş bebek beslenmesi
Sosyo kültürel etmenler
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.