Dengeli beslenmenin önemi

Kategori - Beslenme ( Beslenme, dengeli beslenme, sporcu beslenmesi, çocuk bebek beslenmesi )


Ergenlik çağında büyüme oldukça hızlıdır. Hızlı büyüme ve gelişme ise enerji ve besin öğelerine gereksinimi artırır. Gencin artan ihtiyaçlarının karşılanmasında çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunların bir bölümü gencin yaşam biçimiyle, bir bölümü ise biliçsizlik nedeniyle kazanılan yanlış alışkanlıklarda olabilir. Sorunların çözülüp, gencin sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlayacak beslenme koşullarına kavuşturulmasında ve gelecek yaşamında sağlığını olumlu yönde etkileyecek alışkanlıkların kazandırılmasında aileye, okula ve toplumun diğer kurumlarına önemli görevler düşmektedir.

besin

Beslenirken dikkat edilecek hususlar duruma göre değişebilir ;

Vücut şeklinde cinsiyet hormonlarına bağlı değişikliker görülür. Özellikle vücuttaki yağ dokusunda, kas ve kemik yapısında değişiklikler olur. Kız çocuklarda göğüs ve kalçalar belirgenleşir. Erkeklerde ise kalçalar küçülür, vücut adeleli ve az yağlı bir görünüm almaya başlar. Psikolojik değişiklikler nedeniyle çocuk aile ile bağımlılığını yitirebilir ve etrafını umursamaz bir davranışa girebilir. Bunun sonucu olarak çocuk ailesinden çok arkadaşlarına yönelir; onlar birlikte olmak ister. Yemek zamanlarında arkadaşları ile birlikte olmaktan hoşlanır.

Hızlı büyümeye ek olarak gencin sporla uğraşması enerji ve besin öğelerinde artışa neden olur. Çeşitli spor dallarının ne miktarda ek enerji gerektirdiği ve bunu karşılamakiçin diyetin özelliği konusunda gençlere yeterli bilginin verilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekir. Bu dönemde yanlış uygulanan zayıfla diyetleri yetersiz ve dengesiz beslenme nedenidir. Genç kendisini filimlerde, gazete ve dergilerde gördüğü kişilere benzeme özlemi içinde, onları öğütlerini uygulama hevesine kapılabilir. Bedensel hareketler arttırıldığı, yetrli ve dengeli beslenmeye dikkat edildiği sürece kasların gücü artar ve şişmanlık önlenir, kemik mineral yoğunluğu artar.

Yetersiz beslenme sonucu gençlerde artan besin öğeleri ihtiyaçlarının karşılanamaması, sağlık kurallarına uyulmaması sonucu barsak parazitlerinin varlığı, diyette C vitamininin yetersiz düzeyde alınması, kızlarda menstürasyon, kansızlğının nedenleri arasındadır. Ülkemiz genelinde ortalama okul çocuklarının % 20 ile 40'ı kansızdır.

Diş çürükleri gençlerde önemli sağlık sorunlarındandır. Ülkeizde yapılan araştırmalara göre diş çürükleriningörülme sıklığı % 55 ile % 70 arasında değişmektedir. Aşırı şeker tüketimi, sularda flor azlığı, yetersiz beslenme, diş bakımı ve temizliğinin yeterince yapılamaması sonucu görülür. Diş fırçalama, yapay tatlandırıcı içeren cikletlerin her yemek sonrası en az 15-20 dakika çiğnenmesi diş çürüklerini önlemektedir. Basit guatr besinler ve su ile iyodun yetersiz alınması sonucu çocuklarda ve gençlerde önemli bir sağlık sorunudur. Bu nedenle iyotlu tuz kullanılmalıdır.

Yorumlar

1akon - 2010-04-18 14:57:33
dengeli beslenmek benim bir türlü beceremediğim birşey ve bu yüzden 11 kilo aldım ve vermek için uğraşıyorum yazı için çok teşekkürkler


Benzer Yazılar

Dengeli beslenme nedir önemi
Dengeli beslenmenin spora etkileri
Hamilelikte beslenmenin önemi
Çocuklarda beslenmenin önemi
Çocuklarda yeterli ve dengeli beslenme
Sağlığın önemi
Gebelikte beslenmenin önemi
Sporcu beslenmesinin önemi

Rastgele Yazılar

Beslenmede kullanılan kapların temizliği
Çavdar
Sağlığın tanımı
Sigara aşısı
Cilt bakım maskeleri
Tereyağı kalp krizini önlüyor
Pırasa bitkisi
Beslenme nedir
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.