Çocuklarda yemek saatleri

Kategori - Beslenme ( Beslenme, dengeli beslenme, sporcu beslenmesi, çocuk bebek beslenmesi )


Besinlerden günlük alınan enerji, protein, vitaminler ve minerallerin vücutta en elverişli şekilde kullanılabilmesi için dört besin grubunda yer alan besinlerin öğünlere dengeli dağıtılması gerekir.

çocuklarda bebeklerde yemek saatleri

Okul çocuklarında yapılan araştırmalar çocukların büyük çoğunluğunun kahvaltı etmeden okula gittiklerini göstermektedir. Çocuk zamanını; dinlenme, oyun oynama ve çalışma faaliyetlerine uygun şekilde ayarlama alışkanlığını kazanamadığında, sabahları zamanında kalkıp kahvaltı edememekte, ailenin özellikle annenin kahvaltı etme alışkanlığı olmadığında çocuk da bu alışkanlığı kazanmaktadır. Yeni bir günün başlangıcında, bütün gece aç kalan vücudun, çalışma gücüne alışması için sabah kahvaltısının önemi büyüktür. Uzun süren bir açlık sonucu kahvaltı edilmediğinde kişi kendini güçsüz hisseder, başı döner, yeterli enerji oluşmadığı için zihinsel faaliyetler de özellikle dikkat, çalışma ve öğrenme yeteneği azalır. Okulda ve işte başarı düşer. Sağlıklı beslenme için üç öğün önemlidir. Büyüme çağında ara öğünlerde de süt, ayran, meyve suyu, peynirli ekmek gibi çeşitli besinlerin tüketilmesi uygundur.

Bir örneklendirme vericek olursak, anasınıfına başlayan bir çocuğun anasınıfında beslenme alışkanlığını kazandığını görürsünüz, ve daha fazla şeyleri öğrenir kapar. Anasınıfı yani okul öncesi eğitime girmeden önce evde bu alışkanlıkları çocuklarınıza kazandırmanız okul öncesi eğitimde zorluk çekmiceğine çabuk alışacağına işarettir.

Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Çocuklarda diş çürükleri
yemek seçme
Aşırı yemek yeme şişmanlık
Çocuklarda ateş ve ateşli havale
Çocuklarda boğaz ağrısı
Çocuklarda büyüme ağrısı
Çocuklarda büyümüş lenf bezleri
Çocuklarda demir eksikliği anemisi

Rastgele Yazılar

Akciğer cerrahi
Çölcülan mısır çölcülanı
Anestezi nedir
Serviks kanseri
Akunpunktur sigara
Günlük bitkisi
Emzikli kadınların beslenmesi
Beslenme ve Kolesterol
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.