Muz ve bebek beslenmesi

Kategori - Bebeklerde beslenme ( bebeklerde beslenme, bebeklerin beslenmesi, bebeğin beslenmesi )


Akdeniz kıyılarında yetişen ve çocukların severek yedikleri bir meyvedir. Muz ilk koparıldığında %75 kadarı nişastadır. İçindeki fermentlerin etkisi ile 15 gün içinde şekere dönüşür. 15'inci gün içeriğinde % 1-3 oranında nişasta kalmıştır. Kalan bölümü früktoza dönüşmüştür. Bu nedenle süt çocuklarının beslenmesinde kullanılacak muz, 15 gün önce dalından koparılmış, üstü siyah benekli olmalı ve en çok % 3 nişasta içermelidir. Çünkü çocuğun sindirm fementleri çiğ nişasta üzerine etkisizdir. İnce bağırsaklarda irritasyon, kalın bağırsaklarda bakteriyel fermantasyon ve gaz oluşumu nedeniyle tehlikeli ishallere yol açabilir.

Olgun muz, %50 - 60 su, % 5 protein, % 20 karbonhidrat içerir. C ve A vitaminin fazla bulunurken B, ve kompleks daha azdır. Ancak diğer tüm meyvelerden daha fazladır. Minerallerden K, Mg çoktur ve N,P, Ca, Mn daha azdır. Muzda kükürtte bulunmaktadır.

Bebeğe verilecek muz, kabukları soyulduktan sonra ezilir ve az şekerli suyla süzgeçten geçirilerek, muz püresi durumuna getirilir. Diğer meyve sularının veya sütlerin içine konularak da tüketilir. Ayrıca muzlu pudingler, dondurma vb. içinde kullanılmaktadır. Muzun kalori değeri ise % 100'dür.


Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Çocuk beslenmesi
Çocuk beslenmesi hastalıkları marasmus
çocuk beslenmesi hastalıkları kuvaşiorkor
Çocuk beslenmesi hastalıkları anemi
Çocuk beslenmesi - Raşitizm
0-4 yaş grubu çocukların beslenmesi
4-6 yaş grubu çocukların beslenmesi
Kanserli kadınlarda bebek sahibi olabilecek

Rastgele Yazılar

Çevre sağlığı koşullarının yetersizliği
Basurun bitkisel tedavisi
İnek sütü ve bileşimi
Patates bitkisi
Safran bitkisi
Pazı bitkisi
Lahana diyeti
Çiriş otu
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.