Muhallebi tarifi ve bebek muhallebisi

Kategori - Bebeklerde beslenme ( bebeklerde beslenme, bebeklerin beslenmesi, bebeğin beslenmesi )


Muhallebi bebeğin ayına göre süt sulandırılarak veya tam sütlü olarak hazırlanır. 1 büyük su bardağı (250 ml) süte, 2 tatlı kaşığı silme pirinç unu karıştırılıp 10 dakika pişirilir. Kıvama gelince içine 1 yemek kaşığı pekmez veya şeker ilave edilir ve ateşten indirilir. Muhallebiye soğuduktan sonra meyve püresi eklenebilir tercihe göre. Devamlı kabız problemi çeken bebeklere yulaf unu ile muhallebi yapmanızı öneririz.

muhallebi, sütlaç

Muhallebi ve diğer sütlü tatlılara şekerin ateşten inceğine yakın eklenmesi ile tatlıların protein değerleri azalmamış olur.
Sütlaç için, pirinç ayıklanıp yıkandıktan sonra 3 katı suyla suyunu çekinceye kadar iyice pişirilir. Kaynarken oluşacak koyu renkli köpükler alınır. Süt eklenip 6-7 dakika tekrar hafif kısık ateşte pişirilmeye devam edilir. İndirmeye yakın şeker ya da vanilya yada limon kabuğu rendesi eklenip bir kere karıştırıldıktan sonra ateşten indirilir. 3-4 dakika beklenir daha sonra suyu ve taneleri eşit olarak kaselere boşaltılır. Üzerine damak zevkinize göre veya bebeğinizin damak zevkini çözmüş iseniz, tarçın yada ceviz içi, fındık, fıstık konulabilir. Ceviz içi, fındık ve fıstık kullanırken dövülmeli ve bir kağıt havlu ile yağı alınmalıdır. Aksi halde yapmış olduğumuz sütlaç ya da muhallebimizi karartabilir.


Yorumlar

4devonion - 2010-04-23 06:56:55
muhallebi her ne kadar bebek yeğeği olarak kullanılsada ben küçüklüğümden beridir çok severim.helede üzerine biraz kızgın tereyağı döküldüğünde enfes bir şey çıkıyor ortaya :-)

4merve - 2012-01-22 02:33:34
ya pirinç unu yerine nişasta koysak ne fark eder ???

4zeynep - 2012-02-03 04:56:04
meyvede katabilirmiyiz acaba

4derya - 2012-02-11 03:06:02
küçük bebeklrde ne kadar su ile sütü sulandırmamız gerekir acaba


Benzer Yazılar

Kanserli kadınlarda bebek sahibi olabilecek
Bebek cinsiyeti tespiti tayini
Bebek emzirme teknikleri
Özel bebek mamaları
Elma ve bebek beslenmesi
Muz ve bebek beslenmesi
Şeftali bebek beslenmesi
Üzüm ve bebek beslenmesi

Rastgele Yazılar

Gül
Beşinci hastalık
İştahsızlık
Göz makyajı bantları
Anne sütü ile beslenme
Oltu otu
Yonca diyeti
Gıda boğulmaları
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.