Et ve bebek

Kategori - Bebeklerde beslenme ( bebeklerde beslenme, bebeklerin beslenmesi, bebeğin beslenmesi )


Kıyma; hafif ateşte kendi verdiği suyunu çekene kadar ısıtılıp daha sonra hazırlamış olduğunuz sebze çorbası veya diğer çorbaların içine katılarak bebeğinize verebilirsiniz. Kıyma, en uygun et verme şeklidir. Kıyma kavrulup soğutucuda saklanır, çorba hazırlanırken kıymadan eklenir.

et, süt, balık

Köfte olarak iki kere çekilmiş olan bir kıyma, az miktarda bayat ekmek içi ve az tuzla iyice yoğrulur. Köfteler, dibi yağlanmış kalın bir tavada kapalı olarak pişirilir. Teflon tavalar sağlık açısından pek doğru bulunmadığı için teflon olmayan tava tercih etmeniz sizin ve bebeğiniz için daha sağlık olacaktır. Normal büyüklükteki bir köfte içinde 30 gram kadar et vardır. İlk başlarken 1 köfte verilir. Bu miktarı gittikçe arttırabilirsiniz.

Tavuk beyaz ete gelicek olursak, tavuk eti, balık eti, karaciğer gibi proteinden zengin gıdalar kullanılacağı zaman tavuk eti kemiklerinden, balık kılcığından iyice ayrılmalı ve ezilerek sebze çorbası veya diğer çorbalara katılarak bebeğe verilmelidir. Et suyu sanıldığı gibi besleyici değildir, etin kendisi ezilerek verilmelidir.

Beyin fosfolipid ve glikolipidlerden zengindir. Çocuğun beyin gelişimi için gerekli bütün maddeleri içerir. 6 aylıktan sonra alıştırılarak haftada 2-3 kez verilebilir. Beyin zarlarından ayırılarak haşlanır. Çorba ve pürelerin içine konularak verilebilir.

Karaciğer tüm vitamin ve minerallerin depo edildiği bir organ olması ve tüm ekzojen aminoasitleri içermesiyle, çocuk beslenmesinde en önemli bir besindir. 8-9 aylık süt çocuklarına haşlandıktan sonra ezilerek haftada 2 kez verilebilir. Her gün yumurta, karaciğer ve köfteden biri yer değiştirilerek verilebilir.

Yapay beslenen çocukların çorbalarının içine kıyma yerine konularak 4-5 aylıkken verilebilir.


Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Bebekleriniz için peynirli poğaca
Bebekler için bezelye çorbası
Kanserli kadınlarda bebek sahibi olabilecek
Bebek cinsiyeti tespiti tayini
Bebeklerde astım
Emzirilen bebeklerin akciğerleri daha sağlıklı
Premature bebekler
Bebek emzirme teknikleri

Rastgele Yazılar

Botulism
Tularemi hastalığı
Çocuklarda doğuştan kalça çıkığı
Kontakt lens
Elektronik sigaranın zararları
Atelektazi nedir
Çavdar
Menstruasyon fizyolojisi
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.