Emziren anne

Kategori - Bebeklerde beslenme ( bebeklerde beslenme, bebeklerin beslenmesi, bebeğin beslenmesi )


Çocuğa ait olan nedenler ;

anne bebek emzirme

Doğuştan emme refleksi olmayan çocukların eme yolu beslenmeleri mümkün değildir. Doğuştan ağız anomalisi olan yarık damaklı, tavşan dudaklı, bebeklerde bu durum emmeye engel olabilir.

Burun tıkanıklığı da emmeyi güçleştirir. Bakteriyel ve virütik enfeksiyonlar, üst solunum yolu, ateş vb. Kalp hastalıkları, kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları. Çoğul gebeliklerde süt yetmeyeceğinden ek gıdaya erken başlanabilir. Bebeklere çocuk felci aşısı yapıldıktan sonra iki saat süreyle anne sütü ve klorlu su verilmesi sakıncalıdır.

Bebeğin, galaktozemi, fenilketoniri vb. gibi çok nadiren görülen hastalıkların olmasında anne sü çok dikkatli verilir ya da hiç verilmez. Hayatın ilk haftasında bebeklerde nadiren anne sütüne bağlı zararsız bir sarılık görülebilir. Anne sütüne 24 - 48 saat ara verildiğinde sarılık azalırsa (serum bilirubin düzeyinde azalma olur) olayın anne sütü sarılığı olduğu doğrulanmış olur ve anne sütü ile beslenmeye devam edilir.

Temiz bakılmayan, zayıf ve hastalıklı çocukların ağzında görülen pamukçuk kolayca oluşabilen bir mantar hastalığıdır. Yanaklarda, damakda, dilde , toplu iğne başı gibi beyaz lekeler olur. Bunlar ağız mukozası içine gömülmüşlerdir. Koparıp çıkarılamaz zorlanırsa kanar. Kanamasına rağmen çıkarılmazlarsa iyileşmezler ve bebek meme ememez. Tedavi için parmağa dolanan tülbent karbonatlı suya batırılarak bebeğin ağzı bu beyaz lekelerden temizlenir. Daha sonra doktorun önereceği bir tedavi uygulanabilir.

Doğuştan yarık dudaklı ve yarık damaklı bir bebek meme ememez. Çünkü emdiği süt yarık bölgeden geri çıkar. Bu bebekler sonda (gavaj) ile beslenir. Annenin sütü temiz bir şekilde sağılark sonda ile az az ve sık sık bebeğe verilir. Genel durumu ameliyata uygun olduğu zaman ameliyat edilerek normal duruma döndürülür.

Miyadında bir bebek uterustaki gelişim sürecini 37 ile 49 haftada tamamlar. Bu süreden erken doğmuş bebeklere prematüre denilir. Bu bebekler küçük ve zayıf oldukları için beslenmeleri de güçtür. Çoğunlukla emme refleksi çok zayıf ve az gelişmiştir. Emme refleksi varsa anne sütü sağılarak damlalıkla ağzın kenarından içirilir. Emme refleksi gelişmemiş ise bebekler hastanede sonda ile beslenir.

Bebeğin özel diyet gerektiren metabolik bir hastalığın olmasıda emzirmeyi engelleyen nedenlerdendir.

Anneye ait nedenler ;

Meme başı anomalileri, meme ucu büyük, çok küçük, içe göçük, olabilir. Meme ucuna takılan özel araçla emzirme sağlanmaya çalışılır. Mümkün olmaması durumunda süt sağılarak kaşıkla bebeğe verilmelidir.

Uzun meme başları : Büyük mee uçlarının emzirmeyi kolaylaştıracak bir avantaj olduğu düşünülebilir fakat büyük meme uçları da zorluk çıkarabilir. Bebek büyük olasılıkla sadece meme ucunu emip aerolayı ağzına almıyacaktır.

Meme başı çatlakları : Emzirmenin tekniği ile ilgilidir. Emzirirken areolanın da bebeğin ağzına girmesi sağlanmalı, kısa süreli ve sık aralıklarla, bebek çok acıkmadan emzirilmeli, kullanılan sütyenin pamuklu bir kumaştan olmasına özen gösterilmelidir.

Meme iltihabı (mastit) : Memeler dolu gerin, ateşli, kızarık ve ağrılıdır. Meme başından süt yerine sarı bir akıntı gelir. Bu durumda bebek emzirilmez.

Candida enfeksiyonu : Meme ucu ve çevresinde kırmızı, parlak bir alan vardır. Deride yara ve kaşıntıya neden olan bu hastalık candida enfeksiyonu, ya da pamukçuk olarak adlandırılmaktadır. Candida, genellikle iltihap ya da başka rahatsızlık tedavisinde antibiyotik kullandıktan sonra görülür.

Anne, emzirmeden sonra da devam eden yanma ve iğne batması olduğunu söyler. Bazen ağrı memenin derinliklerine kadar iner. Anne, memesinin derinlerine şiş sokuluyormuş gibi hisseder acı duyar. Deri kızarır, parlak ve pul pul olur. Meme ucu ve çevresinin rengi açılabilir. Bazen meme ucu normal görülebilir.

Bebeğin gelişmesi iyi ise, buna karşın meme ucunda yaralar devam ediyorsa ve candida'dan şüpheleniliyorsa, endişe duyuluyorsa bebekte pamukçuk kontrolü yapılmalıdır. Yanaklarının içinde ya da dilinde beyaz lekeler ya da poposunda döküntü olabilir.

Annenin akut, kronik eriten hastalıkları, örneğin, tüberküloz olması durumunda bebek mikropsuz doğar doğmaz BCG aşısı yapılır. Daha sonra anne ağzına maske takıp temizliğe dikkat ederek emzirebilir. Annenin, pnomini, grip, tonsilit gibi tedavi edilebilen hastalıklarında tedavi edilinceye kadar emzirmeye ara verilir veya maske takılıp hijyen kurallarına uyarak emzirme sağlanabilir.

Annenin ruh veya sinir hastası olması durumunda ise hastalık derecesine göre geçici ya da kalıcı olarak, annenin beslenme bozukluğu durumlarında kısa süre memeden kesilebilir. Annenin alma zorunda olduğu ilaçları var ise, bu ilaçların süte geçebileceği düşünülerek bir süre yapay beslemede yarar vardır. Unutmayın bebeğiniz için bunlara dikkat etmelisiniz. Daha sağlıklı bir yaşam için doğru beslenmeyi öğrenmeli ve öğretmelisiniz..


Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Her yıl 600 bin anne adayı ölüyor
Anne sütü bebeğinizi kanserden koruyor
Anne kanındaki kimyasallar
Sigara içen anneler
Annelerde süt salgılanmasını etkileyen faktörler
Anne sütü ile beslenme
Anne sütünün bileşimi
Emziren anne

Rastgele Yazılar

Ateşli hastalıklar nelerdir
Emzirilen bebeklerin akciğerleri daha sağlıklı
Döllenme ve suni döllenme
Bakteriyel vajinit
Kadınlarda infertilite
Mantar
Diyet kadınlarda kalp krizi riskini azaltıyor
Kuvaşiorkor
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.